Üniversite öğrencilerinin iyi oluşlarının HEXACO kişilik özelliklerine göre yordanması
Tthe predicting of university students' well-being according to HEXACO personality characterics
  1. Tez No: 871714
  2. Yazar: BERRENUR KAVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, HEXACO kişilik özellikleri olan dürüstlük-alçakgönüllülük, duyarlılık, dışadönüklük, uyumluluk, sorumluluk ve deneyime açıklık ile cinsiyetin üniversite öğrencilerinin PERMA modeline dayalı iyi oluş düzeylerini ne derece yordadığının incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ege Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde öğrenim görmekte olan 634 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri HEXACO Kişilik Ölçeği, PERMA İyi Oluş Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Veriler çoklu doğrusal regresyon analizi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgular, HEXACO kişilik özelliklerinden olan dürüstlük, duyarlılık, dışadönüklük, uyumluluk ve sorumluluk değişkenlerinin, üniversite öğrencilerinin iyi oluşlarını anlamlı düzeyde yordadığını ve açıklanan varyansa katkısının %34 olduğunu göstermiştir. Kadın üniversite öğrencilerine ait veriler incelendiğinde dışadönüklük, uyumluluk ve sorumluluk değişkenlerinin kadın üniversite öğrencilerinin iyi oluşlarını anlamlı düzeyde yordadığı ve açıklanan varyansa katkısının %37 olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte, erkek üniversite öğrencilerinin iyi oluş düzeylerini sorumluluk, dışadönüklük, duyarlılık ve duyarlılık değişkenlerinin anlamlı düzeyde yordadığı ve açıklanan varyansa katkısının %30 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the extent to which HEXACO personality traits of honesty-humility, sensitivity, extraversion, agreeableness, conscientiousness, conscientiousness, openness to experience and gender predict university students' well-being levels based on the PERMA model. The sample of the study consisted of 634 university students studying at various faculties of Ege University in the academic year 2022-2023. The data were collected using the HEXACO Personality Scale, PERMA Well-Being Scale and Personal Information Form. The data were analyzed with multiple linear regression analysis. The results of the analysis showed that honesty, sensitivity, extraversion, agreeableness and conscientiousness variables, which are HEXACO personality traits, significantly predicted the well-being of university students and their contribution to the explained variance was 34%. When the data of female university students were analyzed, it was found that extraversion, agreeableness and responsibility variables significantly predicted the well-being of female university students and their contribution to the explained variance was 37%. In addition, it was determined that conscientiousness, extraversion, sensitivity and agreeableness variables significantly predicted the well-being levels of male university students and their contribution to the explained variance was 30%.