Rekreasyonel amaçlı doğa yürüyüşünün lise öğrencilerinin şiddet yönetimleri ve benlik saygılarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of recreational trekking on violence management and self-esteem of high school students
- Tez No: 871743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE ERKMEN HADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, rekreatif doğa yürüyüşlerinin lise öğrencilerinin benlik saygısı ve şiddet yönetimi üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Modern toplumun bireyleri, hızla değişen teknolojik ve sosyal yapılar içerisinde çeşitli baskılarla karşı karşıya kalmakta ve özellikle gençler, bu baskıları fiziksel ve psikolojik olarak yoğun bir şekilde hissetmektedir. Bu baskılar, gençlerin duygusal sağlığını, benlik saygısını ve sosyal ilişkilerini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu doğrultuda; doğa yürüyüşü gibi rekreasyonel aktivitelerin, gençlerin psikolojik ve sosyal gelişimlerine nasıl bir katkı sağladığı araştırılmıştır. Çalışma kapsamında; Has Asansör Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencileri arasından seçkisiz örnekleme yöntemlerinden biri olan uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 80 öğrenci, deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Deney grubundaki öğrenciler, 8 hafta süresince haftada iki kez doğa yürüyüşü programına katılmıştır. Veri toplama sürecinde, İki Boyutlu Benlik Saygısı Ölçeği ve Şiddet Eğilimi Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerin yer aldığı anketler, öğrencilerin benlik saygısı ve şiddet yönetimi düzeylerini ölçmek amacıyla uygulanmıştır. Veriler, SPSS 22 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir ve parametrik testler (bağımlı gruplarda t-testi, ANOVA gibi) ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, doğa yürüyüşüne katılan öğrencilerin benlik saygısı ve şiddet yönetimi puanlarında anlamlı bir artış olduğunu göstermektedir. Deney grubu öğrencilerinin benlik saygısı ve şiddet yönetimi düzeylerinde, kontrol grubuna kıyasla daha olumlu yönde değişiklikler olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, doğa yürüyüşlerinin gençlerin duygusal ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunduğunu ve onların daha sağlıklı bireyler olmalarına yardımcı olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları, lise öğrencilerinin fiziksel ve psikolojik sağlıklarını iyileştirmek amacıyla doğa yürüyüşü gibi rekreasyonel aktivitelerin eğitim programlarına entegre edilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of recreational nature walks on the self-esteem and violence management of high school students. Individuals in modern society face various pressures within rapidly changing technological and social structures, with young people experiencing these pressures intensely both physically and psychologically. These pressures can negatively impact their emotional health, self-esteem, and social relationships. Accordingly, the contribution of recreational activities such as nature walks to the psychological and social development of young people was investigated. 80 students from the 9th grade of Has Asansör Vocational and Technical Anatolian High School, selected using one of the non-random sampling methods, purposive sampling, were divided into experimental and control groups. Students in the experimental group participated in a nature walk program twice a week for eight weeks. Data collection involved the use of the Two-Dimensional Self-Esteem Scale and the Violence Tendency Scale. These questionnaires were administered to measure the students' levels of self-esteem and violence management. The data were analyzed using SPSS 22 software and evaluated through parametric tests (such as dependent groups t-tests and ANOVA). The results of the study indicate that students who participated in the nature walks showed a significant increase in their self-esteem and violence management scores. The experimental group exhibited more positive changes in self-esteem and violence management levels compared to the control group. These findings demonstrate that nature walks contribute to the emotional and social development of young people, helping them become healthier individuals. The research highlights the importance of integrating recreational activities like nature walks into educational programs to improve the physical and psychological health of high school students.