Gençlik merkezlerinde faaliyetlere katılan üniversiteli gençlerin kariyer uyum yetenekleri ile iş bulma kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the career adaptability with employment concerns of university youth participating in activities in youth centers
- Tez No: 871744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yapılan bu araştırmanın amacı; gençlik merkezlerinde faaliyetlere katılan üniversiteli gençlerin kariyer uyum yetenekleri ile iş bulma kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla Uşak illinde Gençlik Merkezlerindeki faaliyetlere katılan 278 üniversiteli gençle çalışılmıştır. Araştırma verileri, Savickas ve Profeli (2012) tarafından geliştirilen ve Türkçeye Kanten (2012) tarafından uyarlanan“Kariyer Uyum Yetenekleri Ölçeği”ile Demir (2016) tarafından geliştirilen“İş Bulma Kaygısı Ölçeği”ile elde edilmiştir. Anket formları aracılığıyla edinilen veriler SPSS 22 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Hipotezlerin test edilmesi için, kullanılan değişkenlerin yapısı ve verilerin özelliklerine uygun olacak şekilde parametrik istatistik yöntemlerden yararlanılmıştır. Karşılaştırmada bağımsız değişkenin kategori sayısı iki olduğunda t-testi; kategori sayısı ikiden çok olduğunda ise tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre gençlik merkezlerine katılan gençlerin kariyer uyum yetenekleri ile iş bulma kaygıları arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu; katılımcıların iş bulma kaygısının kariyer uyumu üzerinde pozitif yönlü düşük derecede anlamlı bir etkisinin olduğu, iş bulma kaygısı arttıkça kariyer uyum yeteneğinin de arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Kariyer uyum yeteneği ile iş bulma kaygısı ve sosyo-demografik değişkenler arasındaki ilişki değerlendirildiğinde, gençlerin cinsiyetleri ve kariyer uyum yetenekleri ile iş bulma kaygısı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişkinin olduğu; yaş grupları ile kariyer uyum yetenekleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişkinin olduğu; ailelerinde girişimci olma durumu, katılımcıların mezun olduktan sonra çalışmayı istedikleri sektör, ailelerinin aylık gelir durumu ve gençlik merkezlerine gitme amacı değişkenleri ve kariyer uyum yeteneği ile iş bulma kaygısı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişkinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the career adaptability with job search anxiety of university students participating in activities at youth centers. For this purpose, 278 university students participating in activities at Youth Centers in Uşak were studied. Research data were obtained with the“Career Adaptability Scale”developed by Savickas and Profeli (2012) and adapted into Turkish by Kanten (2012) and the“Job Search Anxiety Scale”developed by Demir (2016). The data obtained through the survey forms were analyzed using the SPSS 22 statistical program. To test the hypotheses, parametric statistical methods were used in accordance with the structure of the variables used and the characteristics of the data. In the comparison, t-test was used when the number of categories of the independent variable was two, and one-way ANOVA test was used when the number of categories was more than two. According to the results of the research, it was concluded that there is a significant relationship between the career adaptability with job search anxiety of young people attending youth centers, and that the participants' job search anxiety has a low-positive, low-significant effect on career adaptability. As the job search anxiety increases, career adaptability also increases. When the relationship between career adaptability with job search anxiety and socio-demographic variables is evaluated, it is seen that there is a positive significant relationship between the gender of young people and their career adaptability with job search anxiety, that there is a positive significant relationship between age groups and career adaptability, and that there is an entrepreneur in their families. It was determined that there was no significant positive relationship between the variables of employment status, the sector in which the participants wanted to work after graduation, their family's monthly income level and the purpose of going to youth centers, and their career adaptability with job search anxiety.