Bazı (5-formilfuran-2-il)metil benzoat türevlerinin sentezi ve diyabetik yaraları iyileştirme potansiyellerinin değerlendirilmesi
Synthesis of some (5-formylfuran-2-yl)methyl benzoate derivatives and evaluation of their potential for healing diabetic wounds
  1. Tez No: 871754
  2. Yazar: HATİCE ŞÜKRAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KOCA, PROF. DR. AHMET HACIMÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu tez kapsamında (5-formilfuran-2-il)metil benzoat türevlerinde, benzoat kısmına sübstitüentler eklenerek ester yapısındaki yeni bileşiklerin sentezi ve sentezlenen bileşiklerin yara iyileştirme potansiyellerinin hücre kültüründe değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Sentezlenen bileşiklerin yapıları 1H NMR, 13C NMR ve Q-TOF kullanılarak aydınlatılmıştır. Hücre kültürü deneylerinde birincil nöronal hücre kültürü ve L929 fibroblast hücre kültürü kullanılmıştır. Bileşiklerin sitotoksisiteleri doğrudan temas test yöntemi (MTT) ile, oksidadif stres oluşturma potansiyelleri toplam oksidasyon durumu (TOS) testi ile, antioksidan potansiyelleri toplam antioksidan kapasitesi (TAC) testi ile belirlenmiştir. İn vitro testlerde proliferatif etkileri yüksek bulunan iki bileşiğin (M3, M5) yara iyileştirme potansiyelleri in vitro fibroblast migrasyon testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: MTT testlerinde M1, M2, M4 ve M6 nöronal hücrelere 10 µM konsantrasyonda verildiğinde nöronal hücreler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı toksik etkiler oluşmaya başlamıştır. İn vitro nöronal MTT testi sonuçlarına göre, bileşiklerin 0.1 ve 1 µM konsantrasyonda nöronal hücre kültürleri üzerinde yüksek nöroprotektif aktivite gösterdiği söylenebilir. Özellikle, 0.1, 1 ve 10 µM konsantrasyonlarda bileşik M5 ile tedavi edilen gruplar, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında en yüksek antioksidan kapasiteyi sergilemiştir. Özellikle, 0.1 µM konsantrasyonda bileşik M5 ile muamele edilmiş grubun oksidan kapasitesi, kontrol gruplarının oksidan kapasitesi ile karşılaştırıldığında çok daha düşük bulunmuştur. Fibroblast migrasyon testi sonuçları da değerlendirildiğinde 10 µM konsantrasyonda M3 ve M5'in, yara iyileşmesi üzerinde etkili olduğu gözlenmiştir. Sonuç: M1, M2, M4 ve M6, 10 ve 100 µM konsantrasyonlarda fibroblast hücrelerinin sayısını artırmasına rağmen, nöronal hücrelere zarar vermiştir. MTT sonuçlarına göre M3 (4-fluoro türevi) ve M5 (2-hidroksi türevi), hücrelerin canlılığını arttırmadaki etkileriyle öne çıkmıştır. TAC ve TOS testlerinde M3 ve M5'in oksidatif stresi artırmadığı gözlenmiştir. Sonuç olarak, M3 ve M5, test edilen bileşikler arasında en yüksek yara iyileştirme potansiyeline sahip bulunmuştur. Bu nedenle, M3 ve M5'in yara iyileştirme potansiyelini keşfetmek için in vivo hayvan modellerinde daha ayrıntılı çalışmalar tasarlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: With in the scope of this thesis, the synthesis of new compounds in ester structure by adding substituents to the benzoate part of (5-formylfuran-2-yl)methyl benzoate derivatives and the wound healing potential of the synthesized compounds in cell culture is intended to be evaluated. Material and method: The structures of the synthesized compounds were elucidated using 1H NMR, 13C NMR and Q-TOF. Primary neuron cell culture and L929 fibroblast cell culture were used in cell culture experiments. The cytotoxicity of the compounds was determined by the direct contact testing method (MTT), their potential to create oxidative stress was determined by the total oxidation state (TOS) test, and their antioxidant potential was determined by the total antioxidant capacity (TAC) test. The wound healing potential of two compounds (M3, M5), which were found to have high proliferative effects in in vitro tests, were evaluated by in vitro fibroblast migration test. Results: In MTT tests, when administered to M1, M2, M4 and M6 neuronal cells at a concentration of 10 µM, statistically significant toxic effects began to occur on neuronal cells. According to the in vitro neuron MTT test results, it can be said that the compounds show high neuroprotective activity on neuronal cell cultures at 0.1 and 1 µM concentrations. Notably, groups treated with compound M5 at concentrations of 0.1, 1, and 10 µM exhibited the highest antioxidant capacity compared to the control group. In particular, the oxidant capacity of the group treated with compound M5 at 0.1 µM concentration was found to be much lower compared to the oxidant capacity of the control groups. When the fibroblast migration test results were evaluated, it was observed that M3 and M5 at 10 µM concentration were effective on wound healing. Conclusion: Although M1, M2, and M6 increased the number of fibroblast cells at concentrations of 10 and 100 µM, they damaged neuronal cells. According to MTT results, M3 (4-fluoro derivative) and M5 (2-hydroxy derivative) stood out with their effects on increasing the viability of cells. It was observed that M3 and M5 did not increase oxidative stress in TAC and TOS tests. As a result, M3 and M5 were found to have the highest wound healing potential among the compounds tested. Therefore, more detailed studies in in vivo animal models should be designed to explore the wound healing potential of M3 and M5.