Magazin dergilerinde cinsiyetin karşılaştırmalı olarak analizi: 'GQ' ve 'Vogue' dergilerinde kullanılan kozmetik ve giyim ürünleri reklamlarının toplumsal cinsiyet sunumuna ilişkin içerik analizi
Comparative analysis of gender in magazines: Content analysis of cosmetics and clothing products advertisements used in 'GQ' and 'Vogue' magazines regarding gender presentation
  1. Tez No: 871768
  2. Yazar: YUSUF KÖSEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Geçmişten günümüze kadar toplumsal yaşamın çeşitli alanlarında, birçok değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır. Buna karşın toplumların sıkı sıkıya bağlı olduğu, değiştirilmesi güç olan yapıların varlığı da söz konusudur. Toplumsal yaşamda değiştirilmesi güç olan alanlardan biri“ataerkil yapı”ve bu yapının toplumu meydana getiren kadın ve erkeklere yönelik atfettiği roller, dolayısıyla“kalıp yargılar”dır. Gündelik yaşam içinde açık ve örtük bir şekilde pek çok toplumsal cinsiyet rollerini, bilinçli ya da bilinçsiz olarak gerçekleştirmekteyiz. Bu rollerin aktarılmasında aile, eğitim kurumları ve sosyal yaşam gibi faktörlerle birlikte medya da ciddi bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırma kapsamında“Magazin Dergilerinde Cinsiyetin Karşılaştırmalı Olarak Analizi: ”GQ“ ve ”VOGUE“ Dergilerinde Kullanılan Kozmetik ve Giyim Ürünleri Reklamlarının Toplumsal Cinsiyet Sunuma İlişkin İçerik”analiz edilerek toplumsal cinsiyetin sunumuna dair bir perspektif oluşturulmaktadır. Bu çalışmanın amacı toplumsal olarak kadın ve erkeklere yüklenilen imge ve rol modellerde dergi reklamlarının etkin rolünü ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında uluslararası olarak tercih edilen GQ ve VOGUE dergileri ele alınmıştır. Çalışmada kadın ve erkeklere yönelik oluşan cinsiyet rollerine ilişkin algıların, dergilerde verilen sunum içerikleri ile olan ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın içeriğinde ele alınacak olan temel kategorileri ise, dergilerde kullanılan kozmetik ve giyim ürünleri oluşturmaktadır. Bu sayede reklamlarda oluşan kadınların ve erkeklerin sunumuna ilişkin temel nitelikler, karşılaştırmalı olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many changes and transformations have been experienced in various areas of social life from past to present. On the other hand, there are also structures to which societies are closely tied and which are difficult to change. One of the areas that are difficult to change in social life is the“patriarchal structure”and the roles that this structure attributes to the men and women who make up the society, and therefore“stereotypes”. In daily life, we perform many explicit and implicit gender roles, consciously or unconsciously. Along with factors such as family, educational institutions and social life, the media also appears as a serious factor in the transfer of these roles. Within the scope of this research,“Comparative Analysis of Gender in Magazines: Content Related to Gender Presentation of Cosmetic and Clothing Products Advertisements Used in ”GQ“ and ”VOGUE“ Magazines”is analyzed to create a perspective on the presentation of gender. The aim of this study is to reveal the effective role of magazine advertisements in the images and role models socially attributed to men and women. Within the scope of the study, internationally preferred GQ and VOGUE magazines were discussed. In the study, the relationship between the perceptions of gender roles for men and women and the presentation contents given in the magazines was examined. The basic categories that will be discussed in the content of the research are cosmetics and clothing products used in magazines. In this way, the basic characteristics of the presentation of men and women in advertisements have been tried to be revealed by comparison.