Kadına şiddetle mücadelede devlet ve sivil toplum kuruluşlarının rolü: Uygulamalı bir araştırma
The role of state and non-governmental organizations in combating violence against women: An applied research
- Tez No: 871770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kadına yönelik şiddet, günümüzde hala devam eden toplumsal bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada kadına şiddet krizi; yasal düzenlemelerle engellenmeye çalışılmış, devletler ve sivil toplum kuruluşları tarafından kadına şiddetle mücadele birimleri oluşturularak şiddet mağdurlarına hizmet verilmesi sağlanmıştır. Şiddet mağduru kadınların ülkemizde başvurabileceği birçok kuruluş bulunmakta ve kadınlar bu kuruluşların çalışanları ya da gönüllüleri tarafından destek görmektedir. Konu ile ilgili literatürdeki çalışmalar çoğunlukla kadına yönelik şiddet olgusunu şiddet mağduru kadınların bakış açısıyla incelemiştir. Bu çalışma ise; bahsedilen kurumlardaki saha çalışanlarının şiddet gören kadınlara destek verdikleri süreçte yaşadıkları deneyimleri ortaya koymayı amaçlamaktır. Bu bağlamda, bu krizi yönetmekle sorumlu olan kurumların ve kurum çalışanlarının ne düşündüğü ve deneyimlediği nitel araştırma tekniğinden elde edilen verilerle anlaşılmak istenmiştir. Araştırmanın temel amacı; Konya ilinde bulunan kadına şiddet ile mücadele eden devlet ve sivil toplum kuruluşlarındaki saha çalışanlarının bu alandaki deneyimlerini ve düşüncelerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Violence against women remains a social problem that still continues today. At this point, the crisis of violence against women; It has been tried to prevent it with legal regulations, and units to combat violence against women have been established by states and non-governmental organizations and services have been provided to victims of violence. There are many organizations that women who are victims of violence can apply to in our country, and women receive support from the employees or volunteers of these organizations. In the studies conducted in the literature on the subject, the phenomenon of violence against women has been examined from the perspective of women who are victims of violence. This study is; It aims to reveal the experiences of field workers in the mentioned institutions while they support women subjected to violence. In this context, it was aimed to understand what the institutions and employees of the institutions responsible for managing this crisis think and experience. The main purpose of the research is; The aim is to reveal the experiences and thoughts of field workers in state and non-governmental organizations combating violence against women in Konya province.