8 haftalık su cimnastiğinin sedanter kadınlarda postural eğrilik ve duruş üzerine etkileri
Effects of 8 weeks water gymnastics on postural curvature and posture on sedentary women
- Tez No: 871771
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Fizyoloji, Spor, Anatomy, Physiology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma Konya ili Akşehir ilçesinde yaşayan 18-55 yaş arası basit rastgele yöntemle seçilen 31 sedanter kadın katılımcının postur bozukluklarını saptamak ve 8 haftalık su cimnastiği egzersiz protokolü kapsamında uygulanmış olan egzersizlerin, postural bozuklukların giderilmesinde etkili olup olmayacağı, etkili olmuş ise ne oranda etkili olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla yapılan ölçümlerde; 47 nokta referans alınmış, ızgara yöntemi kullanılarak postur analizi yapılmış ve örneklem gruba 8 haftalık su cimnastiği (su içi egzersizler, su aerobiği vs.) egzersiz programı uygulanmıştır. Çalışma nicel araştırma desenlerinden öntest sontest desene göre yürütülmüştür. Verilerin analizinde IBM SPPS 26. 0 paket programı kullanılmış olup, egzersiz öncesi ve sonrası postur analizi ölçümlerinin ortalamalarının farkını belirlemek amacıyla paired sample t-test kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini ve temel istatistiksel bilgileri belirlemek amacıyla betimleyici istatistikler hesaplanmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre; genişlik ve boy ölçümlerinde; egzersiz öncesi yapılan kilo ağırlıklarının ölçümler sonunda elde edilen değerlerin ortalamaları 71,36±13,33 iken; egzersiz sonrası elde edilen sonuçların ortalama değeri ise 68,50 ±12,21, omuz genişliğinin egzersiz öncesi ortalamaları 35,81±2,68 iken; egzersiz sonrası ortalama değeri 33,85±2,06, basen genişliği 37,88±3,56, egzersiz sonrası ise 35,74±3,08, sitlionel genişlik ölçümleri egzersiz öncesi ortalamaları 42,77±4,57 ve egzersiz sonrası ortalamaları 41,16±4,53 dir. Sonuçların istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmektedir (p˂0,05). Hipertrofik ölçümlere göre; femur ortası çevresinin ortalamaları 52,016±3,96, egzersiz sonrası ortalamaları ise 50,290±3,98, basen en geniş çevresinin uygulama öncesi ortalamaları 105,516±8,91 ve uygulama sonrası ortalamaları ise 100,629±7,10 dir. Sonuçların istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmektedir (p˂0,05). Lateral plandan alınan ölçümlerde; acromion sağ ortalamaları uygulama öncesinde 1,754±1,28, uygulama sonrası ortalamaları ise 0,835±0,76, acromion solun uygulama öncesi 1,558±1,08, uygulama sonrası ortalaması ise 0,922±0,86, thrachantor major egzersiz öncesi ortalamaları 6,093±3,60, egzersiz sonrası ortalamaları ise 4,967±2,70 dir. Sonuçların istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmektedir (p˂0,05). Posterior plandan alınan ölçümlerde ise; Axiller seviye yukarıda olan egzersiz öncesi kişi sayısı 12 ve ölçülen değerlerin ortalaması 0,640±0,33 şeklinde iken, egzersiz sonrası axiller seviye yukarıda olan kişi sayısı 5 ve ortalama ölçüm değerleri 0,300±0,23 şeklinde olduğu görülmüştür. Olecrenal alt ortalamaları egzersiz öncesi 14 kişinin -0,977±0,73 iken, egzersiz sonrası ortalamaları 11 kişinin -0,455±0,46 dir. Sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmektedir (p˂0,05). Yapılan çalışma sonucunda elde edilen bulgular ışığında sedanter bireylerin karşılaştığı günlük işlerden kaynaklı deformiteler, asimetrik oluşumlar ve benzeri yapısal formdaki postural bozukluklardan oluşmaktadır. Öntest-sontest sonuçları kıyaslandığında, uygulanan egzersiz protokolüne uygun su cimnastiği egzersizlerinin postur üzerinde olumlu etkisinin olduğu, daha uzun çalışmalarla ise postural bozuklukların tamamen ortadan kaldırılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was aimed to determine the posture disorders of 31 sedentary female participants, aged 18-55, living in Akşehir district of Konya province, selected by simple random method, and to determine whether the exercises applied within the scope of the 8-week water gymnastics exercise protocol would be effective in eliminating postural disorders, and if so, to what extent. has been studied. In the measurements made for this purpose; 47 points were taken as reference, posture analysis was performed using the grid method, and an 8-week water gymnastics (in-water exercises, water aerobics, etc.) exercise program was applied to the sample group. The study was conducted according to the pretest posttest design, one of the quantitative research designs. IBM SPPS 26.0 package program was used to analyze the data, and paired sample t-test was used to determine the difference between the averages of posture analysis measurements before and after exercise. Descriptive statistics were calculated to determine the demographic characteristics of the participants and basic statistical information. According to the analysis results; In width and length measurements; While the average of the values obtained after the measurements of the weights taken before exercise was 71.36±13.33; The average value of the results obtained after exercise was 68.50 ± 12.21, while the average value of shoulder width before exercise was 35.81 ± 2.68; The mean value after exercise was 33.85±2.06, hip width was 37.88±3.56, and post-exercise it was 35.74±3.08. It is 41.16±4.53. The results appear to be statistically significant (p˂0.05). According to hypertrophic measurements; The average of the mid-femur circumference is 52.016±3.96, the average after exercise is 50.290±3.98, the average of the widest hip circumference before the application is 105.516±8.91 and the average after the application is 100.629±7.10. The results appear to be statistically significant (p˂0.05). In measurements taken from the lateral plane; The average of the acromion right was 1.754±1.28 before the application and the average after the application was 0.835±0.76, the average of the acromion left was 1.558±1.08 before the application and the average after the application was 0.922±0.86, the average of the thrachantor major before the application was 6.093±3, 60, and their average after exercise is 4.967±2.70. The results appear to be statistically significant (p˂0.05). In measurements taken from the posterior plane; While the number of people with axillary level above the exercise was 12 and the average of the measured values was 0.640±0.33, it was observed that the number of people with the axillary level above the exercise was 5 and the average measurement values were 0.300±0.23. While the olecrenal sub-means were -0.977±0.73 in 14 people before exercise, their post-exercise mean was -0.455±0.46 in 11 people. The results appear to be statistically significant (p˂0.05). In the light of the findings obtained as a result of the study, deformities resulting from daily tasks encountered by sedentary individuals consist of asymmetric formations and similar structural postural disorders. When the pretest-posttest results were compared, it was concluded that water gymnastics exercises in accordance with the applied exercise protocol had a positive effect on posture, and postural disorders could be completely eliminated with longer studies