Mekanda nesneleşen resim
The embodiment of painting within the space
  1. Tez No: 871784
  2. Yazar: MERVE DENİZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ HAKAN GÜRSOYTRAK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu eser metni çalışması 20. Yüzyıl soyut resim sanatı ile gündeme gelen yüzey resminin de bir nesne olduğu fikrini sanatçıların söylemleri ve yapıtları ile birlikte açıklamayı amaçlar. İkinci bölümde Rönesans Dönemi'nden Kübizme kadar süregiden kompozisyon anlayışının değişimin incelenirken üçüncü bölümde erken soyut dönemden minimalizme kadar uzanan resmin nesneleşme süreci konu alınır. Aynı bölümde Bauhaus ekolünden referansla endüstriyel nesne ve sanat nesnesi ilişkisi tartışılır. Dördüncü bölümde ise rengin duvar gibi büyük yüzeylerle mekâna taşması ve fiziksel etkisi örneklerle tartışılmıştır. Son bölüm olan Yapıtlarım kısmında ise bu çalışmayı ortaya çıkaran ve aynı zamanda çalışmanın sorularına yanıt arayan yapıtlarım tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This textual study aims to explain the idea that surface painting is also an object, which came to the agenda with the 20th century abstract painting, together with the discourses and works of the artists. While the second section analyzes the changes in the understanding of composition from the Renaissance Period to Cubism, the third section focuses on the objectification process of painting from the early abstract period to minimalism. The same section discusses the relationship between the industrial object and the art object with reference to the Bauhaus school. In the fourth section, the overflow of color into space with large surfaces such as walls and its physical effect are discussed with examples. The last section, My Works, discusses the works that led to this study and at the same time seek answers to the questions of the study.