Dijital resim sanatında yapay zekâ uygulamaları: Dall-e örneği
Artifical intelligence applications in digital painting art: Dall-e example
- Tez No: 903748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHŞAN FATMA AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tarihsel süreçte geleneksel yöntemlerle ifade edilen resim sanatının 19.yy. da fotoğraf makinasının icadıyla sanatı çıkmaza ittiği bir gerçektir. Bununla birlikte, sanatçılar bu yeni teknolojik icadı sanatsal üretim yöntemlerinde kullanarak, teknoloji ve sanat birlikteliğinin en önemli göstergelerinden birini oluşturmuşlardır. 1960 ve sonrasında bilgisayar teknolojilerindeki gelişmeler sonucunda günümüzde, resim sanatında yapay zekâ ve derin öğrenme yöntemleri aracılığıyla görüntü oluşturma süreci yaşanmaktadır. 19. yy. da fotoğraf makinasının görüntü oluşturmada yaratmış olduğu derin etkinin bir benzeri, günümüz dijital çağında, yapay zekâ uygulamaları ile çok daha çarpıcı bir şekilde kendini göstermekledir. Sayısal veriler aracılığı ile çeşitli donanım ve yazılımlar kullanılarak elektronik ortamlarda üretilen dijital sanat, kendi evrim sürecinde geleneksel sanata meydan okuyarak sanat ve sanat yapıtını, üretim ve sergileme biçimlerini radikal olarak değişirmiştir. Sanatın toplumdaki rolü ve anlamı, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte evrilmiştir. Geçmişten günümüze, sanat ve teknoloji arasındaki bu dinamik ilişki, her iki alanın da gelişimine katkıda bulunmuştur. Günümüzde bilimsel keşifler ve teknolojik yenilikler, sanatta yeni formların ve ifade biçimlerinin deneyimlerini mümkün kılarak, insanlığın kültürel mirasını zenginleştirmeye devam etmektedir. Dijital teknolojiler ve yapay zekâ uygulamalarının görüntü oluşturmada, geleneksel resim sanatında ne gibi değişiklikler ve etkiler yarattığının incelendiği bu araştırmada sanatın tarihsel sürecinde yapay zekâ uygulamaları örnekleri üzerinden konuyu analiz etmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is a fact that the art of painting, which was expressed with traditional methods in the historical process, pushed art to a dead end with the invention of the camera in the 19th century. However, by using this new technological invention in their artistic production methods, artists have created one of the most important indicators of the unity of technology and art. Since 1960 and later, as a result of the developments in computer technologies, there has been a process of image creation through artificial intelligence and deep learning methods in the art of painting. In the 19th century, a similar to the profound effect created by the photographic camera in image creation, in today's digital age, it manifests itself much more strikingly with artificial intelligence applications. Digital art, which is produced in electronic media using various hardware and software through digital data, has radically changed art and artwork, production and exhibition forms by challenging traditional art in its own evolution process. The role and meaning of art in society has evolved with the advancement of technology. From past to present, this dynamic relationship between art and technology has contributed to the development of both fields. Today, scientific discoveries and technological innovations continue to enrich the cultural heritage of humanity by enabling the experimentation of new forms and modes of expression in art. In this research, which examines what kind of changes and effects digital technologies and artificial intelligence applications have created in traditional painting art in image creation, it is aimed to analyse the subject through examples of artificial intelligence applications in the historical process of art.