Economic growth, rural-urban migration and fertility decline in Türkiye
Türkiye'de ekonomik büyüme, kırdan kente göç ve doğurganlık düşüşü
- Tez No: 871798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYKUT ATTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezin amacı, 1978-2021 yılları arasında Türkiye'de kırsal ve kentsel bölgelerde doğurganlık düşüşünde iktisadi büyüme ile üremenin zaman maliyetinin rolünü doğurganlık tercihlerinin her iki bölgede de aynı olduğu varsayımı altında araştırmaktır. Bu amaçla, teknoloji ve doğurganlığın içsel olduğu basit iki bölgeli bir model kullanılmıştır. Modelin üretim tarafı Lucas (2009)'dan alınmıştır. Tüketim tarafında ise hem kırsal hem de kentsel bölgelerde hane halkları, üremenin zaman maliyeti ve hane başına gelire bağlı olarak optimal doğurganlık seviyelerini belirlemektedir. Analizi gerçekleştirmek için, bölgesel doğurganlık düzeyleri ile kır-kent doğurganlık farklılıklarını ve kır-kent nüfus paylarını eşleştirmemizi sağlayan bir karşılaştırmalı kalibrasyon algoritması tasarlanmıştır. Bu kalibrasyon uygulaması sonucunda, gelir düzeyleri ile üremenin zaman maliyeti gibi hiçbir kaynakta elde edilemeyen bölgesel değişkenlerin dinamikleri de ortaya konulmuştur. Tezimizin ilk önemli sonucu, doğurganlık oranlarının kırsal bölgelerde kentsel bölgelere göre daha yüksek olduğudur. Ancak her iki bölgede ekonomik büyümeye bağlı olarak dönemin çoğunda doğurganlık oranlarında benzer bir düşüş eğilimi gözlenmektedir. Teknolojik ilerleme gelir artışına ve her iki bölge için de doğurganlık oranlarının düşmesine neden olmaktadır. Ancak kentsel bölgede kişi başına gelirdeki artış kırsal bölgeden daha fazladır. Son olarak, kentsel bölgelerde üremenin zaman maliyetinin kırsal bölgelere göre daha yüksek olduğu gözlenmektedir. Bu farklılık da bölgeler arasında doğurganlık düzeylerinin farklılaşmasına neden olan bir diğer faktördür. Her iki bölgede de hane halkı gelir düzeyi doğurganlık düşüşünün temel belirleyicisidir. Çalışmanın sonuçları, teknolojide ileri ülkenin yakalanması, sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanması ve bölgesel farklılıkların azaltılması için önemli çıkarımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain the role of economic growth and time cost of reproduction in fertility decline in rural and urban regions of Türkiye between 1978 and 2021 under the assumption of same fertility preferences in both regions. To do this, we construct a simple two-region model with endogenous technology and endogenous fertility. The production side of the model follows Lucas (2009). On the consumption side, households in both rural and urban regions choose optimal fertility levels depending on the time cost of reproduction and income per household. We design a benchmark calibration algorithm that allows us to match regional fertility levels and rural-urban fertility differences as well as rural-urban population shares. With such a calibration exercise, we obtain the dynamics of some unobserved regional variables: income levels and time cost of reproduction. The first major result of the thesis is that the fertility rates are higher in rural areas than in urban areas. However, both regions show a similar trend of decreasing fertility rates most of the period as economic growth rises. The technological progress promotes higher income and causes to decline in fertility rates for both regions. But the rise in per capita income in urban regions is greater than that of rural regions. Finally, we found that the time cost of reproduction is higher in urban regions than rural regions. These differences are also another factor causing the differences in fertility levels across regions. Besides, the household income levels in both regions are the primary determinant of fertility decline. The results of the study have important implications for catching-up the frontier country, establishing sustainable economic growth, and reducing the regional differences.