Commercial license agreements and promotional strategies used in the Egyptian pharmaceutical industry: An evaluation of the last 10 years
Mısır ilaç sektöründe kullanılan ticari lisans anlaşmaları ve tanıtım stratejileri: Son 10 yılın değerlendirilmesi
- Tez No: 871799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İlaç endüstrisi, özellikle insan sağlığı ve istikrarı ile olan ilişkisi nedeniyle yerel ve küresel düzeyde hayati ve stratejik endüstrilerden biri olduğundan, çeşitli araştırma ve ekonomi kuruluşlarından büyük ilgi görmektedir. Temel amaç Mısır'da ilaç endüstrisini şekillendiren güçleri anlamaktır. Sektördeki işletmelerin seçmiş olduğu ticari lisans anlaşmalarının biçimleri, formatları ve etkinliği incelenecek, ayrıca uygulanan birçok tanıtım tekniğinin ayrıntılı bir analizi yapılacaktır. İlaç sektörünün büyüme hızı ve gücü artmış ve uzun vadede gerekli sonuçlara ulaşılmıştır. Bu çalışma, Mısır'daki ilaç endüstrileri ve pazarlamasının gerçekliğine ışık tutmayı, ilaç endüstrilerinin iç ortamındaki zayıf ve güçlü yönleri belirlemeyi ve ilaç endüstrilerinin dış ortamındaki fırsat ve tehditleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, son on yılda Mısır'daki ilaç sektöründeki ilgili kaynak ve kuruluşlardan farmasötik ürünler, fiyatlandırma, dağıtım ve tanıtıma ilişkin veri ve rakamların derlenmesine, çalışmanın amaçlarına uygun sonuçlara ve önerilere ulaşılmasına dayanmaktadır. Burada çalışmanın verilerinin güncel olduğu ve sonuçların eleştirel bir gözle değerlendirildiği belirtiliyor. Ayrıca kamu sektöründe faaliyet gösteren Mısır ilaç firmalarını tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışmada ilaç, medikal ve kozmetik ürünleri üreten tüm firmalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The pharmaceutical industries are one of the vital and strategic industries at the local and global levels, especially because of its association with human health and stability, so it is taking great attention from various research and economic agencies. The main goal is to comprehend the forces that have molded the pharmaceutical industry in Egypt. The forms, formats, and efficacy of commercial licensing agreements that businesses in the sector have chosen will be examined, as well as a detailed analysis of the many promotional techniques that have been employed. The growth rate and power of pharmaceutical industry has been enhanced leading to the results those are necessary in long run. This study aims to shed light on the reality of the pharmaceutical industries and its marketing in Egypt, to identify weaknesses and strengths in the internal environment of pharmaceutical industries, and to identify opportunities and threats in the external environment of pharmaceutical industries. This study relies on compiling data and figures about pharmaceutical products, pricing, distribution and promotion from relevant sources and agencies in the pharmaceutical sector in Egypt during the past ten years, reaching conclusions and recommendations appropriate to the objectives of the study. It is stated here that the data of the study are up-to-date and the results were evaluated with a critical eye. In addition, in this study which is descriptive for Egyptian pharmaceutical companies in the public business sector and include all companies producing pharmaceutical, medical and cosmetics products.