The mediating roles of self-esteem and workplace loneliness on the effect of stigma consciousness on career satisfaction: An empirical study on women bankers
Damgalanma bı̇lı̇ncı̇nı̇n karı̇yer tatmı̇nı̇ üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇nde benlik saygısı ve ı̇ş yerı̇ yalnızlığının aracılık rollerı̇: Kadın bankacılar üzerı̇ne ampı̇rı̇k bı̇r çalışma
  1. Tez No: 871800
  2. Yazar: GÜLRÜBA KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESENGÜL İPLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı damgalanma bilinci, iş yeri yalnızlığı, kariyer tatmini ile benlik saygısı arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkileri ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda konu ile ilgili yapılmış olan önceki çalışmalar incelenerek araştırma modeli oluşturulmuş ve araştırma hipotezleri geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında geliştirilen bu hipotezlerin sınanması amacıyla anket veri toplama yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda, Türkiye'deki özel ve kamu bankalarında görev yapan 363 kadın çalışana anket uygulanmıştır. Araştırma bulguları, çalışmanın amacına uygun şekilde keşfedici faktör analizi, korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılarak elde edilmiştir. Yapılan analizler sonucu elde edilen bulgular araştırma hipotezlerini büyük ölçüde desteklemektedir. Buna göre, damgalanma bilincinin iş yeri yalnızlığı, kariyer tatmini ve benlik saygısı gibi çalışan tutumlarını yordadığı korelasyon analizi sonucu ortaya konulmuştur. Aynı şekilde, iş yeri yalnızlığı ve benlik saygısının da kariyer tatmininin anlamlı birer yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan hiyerarşik regresyon analizi sonucunda, damgalanma bilinci ile kariyer tatmini arasındaki ilişkide iş yeri yalnızlığı ve benlik saygısının kısmi aracı rolü olduğuna dair bulgular elde edilmiştir. Son olarak, elde edilen bu sonuçlar konu ile ilgili literatürde yer alan çalışmalar bağlamında tartışılarak, gerek örgütler gerekse gelecekte yapılacak çalışmalar için bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the direct and indirect relationships between stigma consciousness, workplace loneliness, career satisfaction and self-esteem. In line with this purpose, a research model has been established examining previous studies on the subject and research hypotheses have been developed. In order to test these hypotheses developed in the study, questionnaire data collection method was used. A questionnaire has been applied to 363 women employees working in private and public banks in Turkey in this direction. The research findings were obtained by using exploratory factor analysis, correlation analysis and hierarchical regression analysis in line with the purpose of the study. Findings obtained as a result of the analyses support research hypotheses to a large extent. Accordingly, the result of correlation analysis has revealed that stigma consciousness predicted employee attitudes such as workplace loneliness, career satisfaction and self-esteem. Similarly, workplace loneliness and self-esteem were found to be significant predictors of career satisfaction. In addition, as a result of the hierarchical regression analysis, findings were obtained indicating that workplace loneliness and self-esteem has a partial intermediatary role in the relationship between stigma consciousness and career satisfaction. Finally, these results were discussed in the context of the studies in the relevant literature and several suggestions were made for both organizations and future studies.