Psikolojik güçlendirmenin kariyer memnuniyetine etkisinde çalışan uyumunun rolü
The role of psychological empowerment in employee compliance in career satisfaction
  1. Tez No: 962707
  2. Yazar: ŞULE YILMAZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışanlar, ilk başlarda temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çalışma hayatına adım atmış olsalar da süreç içerisinde beklentileri farklılaşıp, gelişmektedir. Çalışanın farklılaşan ve gelişen tatmin ihtiyacının ortaya çıkması ile kariyer memnuniyetinin kurum tarafından desteklenmesinde psikolojik güçlendirme etkili bir yaklaşım olacaktır. Günümüz iş hayatında daha da fazla ivme kazanmaya başlayan psikolojik güçlendirme, çalışanların zihnin işleyişini etkileyen öğrenme, karar verme, sorun çözme, dil kullanma ve anlama gibi tüm özelliklere dikkat ederek duygusal ve davranışsal yönden güçlendirilmesini hedefleyen bir süreçtir. Bu sürecin, kurum içerisinde ki motivasyonu, performansı ve öz saygıyı pozitif olarak etkilemesi planlanmaktadır. Bu duruma istinaden, psikolojik güçlendirmenin kurum içerisindeki etkilerinin araştırılması üzerine yoğunlaşacaktır. Bu araştırmanın amacı; vakıf yükseköğretim kurumlarında psikolojik güçlendirmenin, kariyer memnuniyetine etkisinde kişi-örgüt uyumunun aracılık rolünün tespit edilmesidir. Çalışan uyumu, bireyin çalışma ortamına kolay adapte olma yeteneğini ve görevlerini etkin şekilde tamamladığını göstermektedir. Dolayısıyla, çalışan uyumunda psikolojik güçlendirmenin kariyer memnuniyetinin arttırılmasında etkisi olacaktır. Kariyer memnuniyetinde psikolojik güçlendirmenin etkilerini değerlendirebilmek için çalışan uyumu kilit bir noktada olduğunun altı çizilebilir. İstanbul ilinde ki vakıf yükseköğretim kurumlarında akademisyen ve idari görevde çalışanlar araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Basit rastlantı örnekleme tekniği ile araştırmanın örneklemi belirlenmiştir. Anket formları araştırmanın verilerinin elde edilmesinde kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS Process 2.16.3 makrosu ve SPSS 25 Paket Programıyla analiz edilmiştir. Güvenirlik analizi, aracılık analizi, faktör analizi, korelasyon ve tanımlayıcı istatistikler araştırmanın analizinde kullanılmıştır. Araştırma, işyerlerinde psikolojik güçlendirmenin uygulanmasının, çalışan uyumu aracılığıyla kariyer memnuniyetini pozitif yönde etkilediğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, iş yerlerinin çalışanlarına karşı destekleyici ve güçlendirici yaklaşımları kariyer memnuniyetini pozitif yönde etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Employees initially step into working life in order to meet their basic needs, but their expectations differentiate and develop in the process. Psychological empowerment will be an effective approach in the emergence of the differentiating and developing satisfaction needs of the employee and the support of career satisfaction by the organisation. Psychological empowerment, which has started to gain more momentum in today's business life, is a process that aims to empower employees emotionally and behaviourally by paying attention to all features such as learning, decision making, problem solving, language use and understanding that affect the functioning of the mind. This process is planned to positively affect motivation, performance and self-esteem within the organisation. Based on this situation, it will focus on investigating the effects of psychological empowerment within the organisation. The aim of the present research is to determine the mediating role of person-organisation fit in the effect of psychological empowerment on career satisfaction in foundation higher education institutions. Employee cohesion shows the individual's ability to easily adapt to the working environment and complete his/her tasks effectively. Therefore, psychological empowerment in employee fit will have an effect on increasing career satisfaction. It can be underlined that employee cohesion is a key point to evaluate the effects of psychological empowerment on career satisfaction. The sample of the study consists of academicians and administrative employees in foundation higher education institutions in Istanbul province. The sample of the research was determined by simple random sampling technique. Questionnaire forms were used to obtain the data of the research. The data obtained were analysed with SPSS Process 2.16.3 macro and SPSS 25 Package Program. Reliability analysis, mediation analysis, factor analysis, correlation and descriptive statistics were used in the analysis of the research. The research shows that the implementation of psychological empowerment in workplaces positively affects career satisfaction through employee cohesion. The results obtained show that supportive and empowering approaches of workplaces towards their employees can positively affect career satisfaction.