Levinas ile Ettinger'da ben ve başkası sorunu
I and non-I(The other) problem at Ettinger and Levinas
  1. Tez No: 871821
  2. Yazar: MELİS ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİLE KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezin amacı, Bracha L. Ettinger'ın feminist ve psikanalitik kuramları sonucunda oluşturduğu etik görüşünü Emmanuel Levinas'ın başka kavramıyla birlikte okumaktır. Levinas'ın etik temelli teolojik kuramı, feminist bir bakış açısıyla ele alınacaktır. İki filozofun ben ve ben- olmayan arasındaki ontolojik yarığı nasıl çözebildiği incelenecektir. Bu tez, Ettinger'ın sanat ve sanat eseriyle olan bağlantısını da ele alacak ve sanatın etik kuramlarında nasıl bir rol oynadığını tartışacaktır. Tez, Ettinger ve Levinas'ın kuramlarını ayrı ayrı inceleyecek ve sonrasında ortak kavramlar çerçevesinde karşılaştırmalı bir okuma yapacaktır. Bu çalışmada, Ettinger ve Levinas'ın ontolojik yarığın üstesinden gelmek için sundukları alternatiflerin feminist etik teoriler için ne tür fırsatlar sağlayabileceğini inceleyecek ve ben'den çıkışın sanat yoluyla mümkün olup olmayacağını yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to read Bracha L. Ettinger's ethical theory, formed from her feminist and psychoanalytic theories, alongside Emmanuel Levinas' concept of the Other. Levinas' ethical, theological theory will be examined from a feminist perspective. The thesis will investigate how the two philosophers can resolve the ontological gap between the self and the Other. Additionally, it will explore Ettinger's connection to art and how art can play a role in ethical theories. The thesis will examine both Ettinger and Levinas' theories separately and then conduct a comparative analysis. This study will examine the opportunities that the alternatives presented by Ettinger and Levinas to overcome the ontological gap can provide for feminist ethical theories. It will interpret whether the exit can be possible through art.