Diagnosing organizational culture
Organizasyon kültürünün incelemesi
- Tez No: 87186
- Danışmanlar: DR. FRED WOOLLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET organizasyon kültürünün incelemesi Günümüzün dinamik iş çevresinde organizasyon gelişimi, yemden yapılanma ve değişim yönetimi gibi konular oldukça önem kazanmıştır. Popülerliğini kısmen kaybediyor olmasına rağmen organizasyon kültürü tüm bu konuların temelini oluşturmaktadır. Organizasyon kültürü tanımlanması ve bu konuda görüş birliğine varılması oldukça zor bir konudur, bu nedenle bu tez organizasyon kültürünün tammlanmasındaki ve incelenmesindeki değişik görüşleri ele almıştır. Harrison ve Strokes tarafindan önerilen dört boyutlu organizasyon kültürü modeli ele alınmış ve bu modelin anketi, üç farklı sektörde çalışmakta olan firmalara uygulanmış; olan ve olmasını tercih ettikleri kültür arasındaki farklar hakkında genel bir görüş elde edilmeye çalışılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki uygulanan anket organizasyon kültürü hakkında tartışmalar başlatmak için geçerli bir araçtır. Olan ve olması gereken kültürler arasındaki farklılıkları ortaya çıkardığı için bu çalışma bir organizasyon değişimi projesinin ilk adımı olarak ele alınabilir. ANAHTAR KELİMELER: Organizasyon Kültürü, Organizasyon Kültürünün İncelenmesi, Güç, Rol, Başarı, Destek, Yönelme, Anket.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DIAGNOSING ORGANIZATIONAL CULTURE In today's dynamic business environment concepts like organizational development, restructuring, and change management has become the most popular subjects. Although it has begun to loose some of its popularity, organizational culture is the basis for all these concepts. Since organizational culture is a concept that can hardly be defined and agreed upon, this study examines the different approaches to the definition and the different approaches on how to diagnose organizational culture. The four dimensional culture model; questionnaire developed by Harrison and Strokes is explained and applied to three companies operating in different sectors in order to obtain a general understanding of their existing and preferred culture orientations. The results indicate that the questionnaire is a valid tool to begin discussions on organizational culture. This study can be taken as the first step of a larger culture change project since it analyzes the differences between the existing and preferred culture orientations. KEY WORDS: Organizational Culture, Diagnosing Organizational Culture, Power, Role, Achievement, Support, Orientation, Questionnaire