Dividend announcement effect on the volue of the firm
Temettü duyurularının şirketin değeri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 87187
  2. Yazar: BÜLENT KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DR. AYŞE YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET TEMETTÜ DUYURULARININ ŞİRKETİN DEĞERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ BÜLENT KARAAĞAÇ YÜKSEK LİSANS TEZİ,İŞLETME FAKÜLTESİ TEZ DANIŞMANI : DR. AYŞE YÜCE ARALIK, 1997 Firmaların temettü politikaları yatırımcılar için çok önemlidir. Çünkü temettüler, yönetimin şirketin şu andaki ve gelecekteki performansı ile ilgili bilgiler içermektedir. Bu nedenle temettü artışları duyurulan ile birlikte hisse senetleri fiyatlarında da artış beklenmektedir. Tez boyunca İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında temettü duyurularının hisse senedi fiyatları üstünde etkisi olup olmadığını bulmaya çalıştım. Sonuçlar temettülerin yatırımcılar için değerli bilgiler taşıdğına dair görüşlerle uyumlu değildir. Son olarak çıkan sonuçlarla ilgili sebepler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Temettü duyurulan, Sinyal hipotezi, Serbest nakit akış hipotezi, sermaye kazancı, temettü kazancı 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DIVIDEND ANNOUNCEMENT EFFECT ON THE VALUE OF THE FIRM BY BÜLENT KARAA?AÇ M. B. A. SUPERVISOR : AYŞE YÜCE DECEMBER, 1997 The dividend policy of the firms is very important for the investors. Because dividends contain management's superior information of the firm's recent performance and their assessment of future performance. Therefore, it's expected to observe an increase in share prices associated with public announcement of a dividend increase. Throughout the thesis; I tried to find whether dividend announcements have an effect on stock prices in Istanbul Stock Exchange or not. The results I found are not consistent with the view that dividends have valuable information for the investors. Finally the reasons for these results are presented. Keywords : Dividend announcement, Signaling Hypothesis, Free cashflow Hypothesis, Capital gain yield, Dividend yield