Diagnosing organizational kültürünün incelenmesi
Kara kuvvetlerinin organizasyon kültürünün incelenmesi
  1. Tez No: 101972
  2. Yazar: UFUK GÖKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. ÜMİT BERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Her seferinde, görevlerinde başarılı bir birliği ziyaret ettiğimde işlerin yürütülmesindeki basan ve birlikteki mevcut yöneticilik anlayışı beni çok etkilemiştir.Bunun yanında çevremdeki enerjik ve üretken kişiler de oldukça iyi bir intiba bırakmıştır.Bütün bu olumlu faktörlerin sebebi olarak yöneticiler ön plana çıktığı düşünülebilir. Bu nedenle yöneticiler, kültürün organizasyondaki etkisi hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmalıdır. Kültür konseptini bütün detaylarıyla ifade etmek çok kolay olmasa da, yeterli bilginin bazı problemlerin çözümünde faydalı olacağı beklenmektedir. Kültürel analiz organizasyonlardaki alt kültürel dinamiklerin anlaşılmasını sağlar. İşletme kültürü konsepti sadece genel düzeydeki problemlerin incelenmesini sağlamaz, aynı zamanda organizasyon içindeki görünmeyen problemlerin de çözülmesine yardım eder. Bunlara ek olarak, kültürün organizasonlann performansları ile de doğrudan bir bağlantısı olabileceği düşünülmektedir. Etkili bir kültür daha verimli bir iş ortamı sağlayabilir ve organizasyonların değişim ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilir. Askeri kültür diğer kültür tanımlarından farklı olarak içinde değişim ve devamlılığı beraber içerebilir.Diğer bütün organizasyonlarda olduğu gibi, Silahlı Kuvvetler içindede sosyal evrim ilkeleri geçerlidir. Fakat, Silahlı Kuvvetler daha ziyade ahlaki ve tutucu değerler empoze eder. ANAHTAR KELİMELER: Organizasyon Kültürü, Kültürel Analiz, İçerme, Görev. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Every time I go to a successful battalion, I am struck by how well the things are going on and the sense of leadership in which all personnel are eager to be a member of that battalion. Also I was taken by surprise by the delightful and energetic people around me. Maybe it was the commander itself who has been involved in the formation of that kind of organization. So I thought that leaders must be aware of their critical role by understanding the role of O.C culture in managing the organizations. Although it is difficult to define the concept of O.C it would help the leaders to solve some problems in their efforts to stimulate learning and change.“ Cultural analysis illuminates sub cultural dynamics within organizations ”. The concept of O.C not only has become a part of organization level analysis, but also it has aided understanding of what goes on inside organizations. Also corporate culture is the key factor in achieving a high-performance organization. An effective culture can enable organizations to perform better and it can be beneficial in adapting to new conditions with an appropriate strategy. Military culture is somewhat different from the others by encompassing both the change and continuity in some aspects. Like in all organizations the social evolution process takes places in military organizations too. But the military espouses conservative, moralistic ideology as reflected in its ethics and customs. KEY WORDS: Organizational Culture, Cultural Analysis, Involvement, Mission