Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran gebelerde sigara kullanımı ve pasif içiciliğin değerlendirilmesi
The evaluation of cigarette use and passive smoke in pregnants applying to the Sivas Cumhuriyet University Hospital Gynocology and Obstetric Polyclinic
- Tez No: 725433
- Danışmanlar: PROF. DR. YELTEKİN DEMİREL, DOÇ. DR. SAVAŞ KARAKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sigara kullanımı ve pasif içicilik; ülkemizde ve dünyada başlıca sağlık sorunlarından biridir. Sağlıklı bir gebelik ve doğum için gebelik sürecinde de üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur. Bu çalışmaya katılan gebelerin sigara içme ve pasif içicilik durumlarının sosyodemografik veriler ile birlikte değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız bir tanımlayıcı tarama çalışması olup 304 gebe dahil edilmiştir. Tüm katılımcıların sosyodemografik bilgileri, sigara kullanma durumları ve sigara dumanına maruz kalma durumları sorgulanmıştır. Sigara kullanan katılımcılara sigara içme davranışlarını değerlendirmeye yönelik Fagerström Nikotin Bağımlılık Testini de içeren anket formu uygulanmıştır. Çalışmaya katılan gebelerin %10.2'sinin (n:31) kişinin hâlâ aktif olarak sigara kullandığı, %9.9'unun (n:30) bıraktığı, %79.9'unun (n:243) daha önce hiç sigara kullanmadığı görülmüştür. Sigara öyküsü ile aile tipi, yerleşim yeri, gelir düzeyi, kronik hastalık bilgileri karşılaştırıldığında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Smoking and passive smoking is one of the main health problems in our country and in the world. It is also an issue that should be carefully considered during pregnancy for a healthy pregnancy and birth. It is aimed to evaluate the smoking and passive smoking status of the pregnant women participating in this study together with sociodemographic data. Our study is an descriptive screening study and 304 pregnant women have been included. Sociodemographic information, smoking status and exposure to cigarette smoke of all participants were questioned. A questionnaire including the Fagestrom Nicotine Addiction Test was applied to the smokers to evaluate their smoking behaviors. It was observed that 10.2% (n:31) of the pregnant women who participated in the study were still actively smoking, 9.9% (n:30) had quit, and 79.9% (n:243) had never smoked before. There isn't significant relationship was found between the history of smoking and family type, settlement, income level and chronic disease information.