Mecid Mecidi sinemasında doğa
Nature in Majid Majidi's cinema
  1. Tez No: 871868
  2. Yazar: OĞUZHAN OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ TİMUR DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sinema, yalnızca bir eğlence aracı veya güzel sanat türü değildir. Aksine hayatı ve içindekileri anlamlandırmak için güçlü bir araçtır. Sanattan bilime, felsefeden sosyolojiye birçok alandan yararlanan, bunları içinde barındıran hem de bunlara katkı sağlayan sinema, günümüzün en dikkat çeken ve üzerinde düşünülmesi gereken başlıklarından birisi olan 'doğa' konusunu da incelemek için önemli bir kaynak olabilir. İran sinemasının dünya çapında tanınan yönetmeni Mecid Mecidi, filmlerinde doğa unsurlarına sıkça yer vermekte, doğayı sıradan bir mekan ya da tamamlayıcı unsur olarak ele almaktan ziyade, onu filmlerinin önemli bir parçası olarak kullanmaktadır. Bu çalışma, yönetmenin üç filmi-Cennetin Rengi, Serçelerin Şarkısı ve Söğüt Ağacı odağında, bunları göstergebilimsel yöntemle analiz ederek doğa konusunu keşfetmeyi amaçlamıştır. Genel yaklaşımın tersine, çeşitli doğa unsurları aracılığıyla filmleri anlamak yerine, filmlerden yola çıkıp doğayı düşünsel bir keşfe çıkmak hedeflenmiştir. Bu anlamda Mecidi sinemasında öne çıkan doğa ögeleri analiz edilmiş ve doğa kavramı üzerine çıkarımlara varılmıştır. Bu sayede, günümüz dünyasının önemli ve güncel olgularından biri olan doğa, doğa-insan ilişkileri, çevre ve insan gibi konularda, eşsiz bir kaynak olan sinema sayesinde, önemli okumalar mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
Cinema is not merely a form of entertainment and fine art; rather, it is a powerful tool for making sense of life and its contents. Drawing from various fields such as art, science, philosophy, and sociology, cinema not only encompasses these disciplines but also contributes to them. It can serve as an important resource for exploring the topic of 'nature,' which is one of the most notable and thought-provoking subjects of our time. The world-renowned Iranian director, Majid Majidi, frequently incorporates elements of nature into his films, treating nature not merely as a backdrop or a supplementary element but rather as an integral part of his films. This study aims to explore the concept of nature by analyzing three of the director's films—'Color of Paradise,' 'The Song of Sparrows,' and 'The Willow Tree'—using semiotic methods. Contrary to the general approach, the aim is not to understand the films through various elements of nature but rather to embark on a conceptual exploration of nature, based on the films. In this regard, prominent natural elements in Majidi's cinema are analyzed, leading to various insights into the concept of nature. Through cinema, which serves as a unique resource, significant conclusions have been drawn regarding nature, human-nature relationships, environmental issues, and humanity, all of which are crucial aspects of today's world.