COVID-19 pandemisinin küreselleşme üzerindeki etkisi
The impact of the COVID-19 pandemic on globalization
- Tez No: 871869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Covid-19, dünya tarihindeki en büyük sağlık krizlerinden biridir. Yüksek morbidite ve mortalite oranları nedeniyle getirilen kısıtlamalar, küresel tedarik zincirinde bozulmalara neden olarak önemli üretim ve gelir kayıplarının yaşanmasına neden olmuştur. Nitekim, 2019 yılında küresel ekonomik büyüme hızı %2.6 iken, 2020 yılında dünya ekonomisi %3.1 daralma ile tarihindeki en büyük küçülmelerden birini yaşamıştır. Özellikle enerji piyasalarında meydana gelen arz ve talep şoklarının enerji maliyetlerinde meydana getirdiği değişmeler ve enerji piyasalarında yüksek dışa bağımlılığın varlığı nedeniyle, küresel ekonomide resesyon beklentileri devam etmektedir. Pandemi sürecinde meydana gelen ekonomik kayıpların büyüklüğünün belirlenmesi, gelecekte karşılaşılması muhtemel salgınların neden olabileceği ekonomik kayıpların azaltılması ve kaynak dağılımında etkinliğin sağlanması bakımından önemlidir. Bu çerçevede, bu çalışmanın amacı, hastalıkların ekonomik maliyetleri literatüründen yola çıkarak, Covid-19'un küreselleşme üzerindeki etkilerini ampirik olarak analiz etmektir. Çalışmada 2019 ve 2020 yılı KOF küreselleşme endeksi verileri kullanılarak, Covid-19'un küreselleşme ve küreselleşme bileşenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yaratıp yaratmadığı, Paired t Testi ve Wilcoxon Testi ile analiz edilmiştir. Literatürde, Covid-19'un ekonomik ve sosyal yaşam üzerindeki etkilerini analiz eden ve Covid-19'un küreselleşme üzerindeki etkilerini teorik düzeyde ele alan çalışmalar yer almaktadır. Bu çalışma, Covid-19'un küreselleşme üzerindeki etkilerini ampirik olarak analiz eden ve etkilerin büyüklüğü ölçen ilk çalışma olması bakımından önemlidir. Çalışmanın özellikle beklenmedik bir dışsal şokun kısa dönemli etkilerini analiz etmek isteyen araştırmacılara da ışık tutması beklenmektedir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, Covid-19'un, pandemi öncesi ve sonrası ortalama küreselleşme bileşenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturabilecek büyüklükte bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Covid-19 is one of the biggest health crises in world history. As a matter of fact, while the global economic growth rate was 2.6% in 2019, the world economy experienced one of the largest contractions in its history, with a 3.1% contraction in 2020. Recession expectations continue in the global economy, especially due to changes in energy costs caused by supply and demand shocks in energy markets and the existence of high foreign dependency in energy markets. Determining the magnitude of economic losses occurring during the pandemic process is important in reducing the economic losses that may be caused by possible epidemics in the future. The aim of this study is to empirically analyze the effects of Covid-19 on globalization, based on the literature on the economic costs of diseases. Using 2019 and 2020 KOF globalization index data in the study, whether Covid-19 created a statistically significant difference between globalization and globalization components was analyzed with Paired t Test and Wilcoxon Test. There are studies in the literature that analyze the effects of Covid-19 on economic and social life and address the effects of Covid-19 on globalization at a theoretical level. This study is important as it is the first study to empirically analyze the effects of Covid-19 on globalization and measure the magnitude of the effects. The results obtained from the study show that Covid-19 has a large impact that can create a statistically significant difference between the average globalization components before and after the pandemic.