İlkokul 4. sınıf öğrencileri ile BİLSEM öğrencilerinin problem çözme becerileri ile üstbiliş becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between problem-solving skills and metacognitive skills in 4th grade elementary school students and students in the BİLSEM program
  1. Tez No: 871875
  2. Yazar: ŞENAY ERAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA BÜTÜN KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada normal gelişim gösteren 4. sınıf öğrencileri ile özel yetenekli, üstün zekâlı tanısı alarak Bilim ve Sanat Merkezi bünyesinde eğitim gören 4. sınıf öğrencilerin problem çözme becerileri ile üstbilişsel becerilerinin arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama yönteminin kullanıldığı, nicel araştırma deseninde tasarlanmıştır. Orta Karadeniz Bölgesindeki bir ilde normal gelişim gösteren ve devlet okullarına devam etmekte olan 61 öğrenci, Bilim ve Sanat Merkezlerine devam etmekte olan özel yetenekli 45 öğrenci ile yürütülen çalışmada iki bölümden oluşan problem çözme başarı testi ile üstbilişsel bilgi ve beceri ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda normal gelişim gösteren grupta da BİLSEM'lere devam etmekte olan grupta da problem çözme başarısı ile üstbilişsel bilgi ve beceri puanları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. BİLSEM öğrencilerinin problem çözme başarıları ile üstbilişsel bilgi ve beceri puanları normal gelişim gösteren öğrenci grubuna göre daha yüksek çıkmıştır. İki bölümden oluşan problem çözme başarı testindeki BİLSEM öğrencilerinin lehine olan anlamlı farklılık belirlenmiştir. Yine aynı şekilde üstbilişsel bilgi ve beceri toplam puanlarında da BİLSEM öğrencilerinin lehine olan anlamlı farklılık belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the relationship between problem-solving skills and metacognitive abilities was examined among two groups of 4th-grade students: those with typical development and those identified as gifted and talented, receiving education at the Science and Art Center (BİLSEM). This study was designed as a quantitative study by using the relational survey method. The present study was carried out with 61 typically developing students from public schools and 45 students attending Science and Art Centers in a province in the Central Black Sea Region. The instruments used in the present study included a problem-solving achievement test consisting of two sections and a metacognitive knowledge and skills scale. The results revealed a significant relationship between problem-solving achievement and metacognitive knowledge and skills scores in both groups. Students attending the BİLSEM centers demonstrated higher problem-solving achievement and metacognitive knowledge and skills scores when compared to the typically developing student group. A significant difference favoring the Science and Art Center students was found in both sections of the problem-solving achievement test. Similarly, a significant difference favoring the BİLSEM students was also found in the total scores of the metacognitive knowledge and skills scale.