5-6 yaş çocuklarının okula uyum ve sosyal problem çözme becerileri arasındaki ilişkilerin boylamsal olarak izlenmesi
A longitudinal study of the relationship between school adjustment and social problem solving skills of 5-6 year old children
  1. Tez No: 871886
  2. Yazar: RUKİYE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜLAY OGELMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışmanın amacı, 5-6 yaş çocuklarının sosyal problem çözme becerilerinin okula uyumu yordayıcı etkilerinin boylamsal olarak incelenmesidir. Örneklem grubunu, Nevşehir'de okul öncesi eğitime devam eden 160 çocuk oluşturmuştur. Çalışmada Kişisel Bilgi Formu, 5-6 Yaş Çocukları İçin Okula Uyum Öğretmen Değerlendirme Ölçeği, Wally Sosyal Problem Çözme Testi kullanılmıştır. Bulgularda güzdeki sosyal problem çözme becerileri ile toplam okula uyum, işbirlikli katılım, okuldan kaçınma, kendi kendini yönetme arasında ilişki bulunmazken, okulu sevme arasında ilişki bulunmuştur. Bahardaki sosyal problem çözme becerileri ile toplam okula uyum, okulu sevme, okuldan kaçınma, kendi kendini yönetme düzeyleri arasında ilişki bulunmamıştır. Bahardaki sosyal problem çözme becerileri ile işbirlikli katılım düzeyi arasında ilişki bulunmuştur. Sosyal problem çözme, toplam okula uyum, okulu sevme, işbirlikli katılım, okuldan kaçınma ve kendi kendini yönetme alt boyutlarının güz ve bahardaki ölçümleri arasında ilişki bulunmuştur. Güzdeki toplam okula uyum, bahar dönemindeki toplam okula uyumu yordamaktadır. Güzdeki kendi kendini yönetme, bahardaki kendi kendini yönetmeyi yordamaktadır. Güzdeki sosyal problem çözme becerileri ile bahardaki toplam okula uyum arasında ilişki bulunmaktadır. Güzdeki sosyal problem çözme becerileri bahardaki toplam okula uyumu yordamaktadır. Güzdeki sosyal problem çözme becerileri ile bahardaki okulu sevme arasında ilişki bulunmamaktadır. Güzdeki sosyal problem çözme becerileri ile bahardaki işbirlikli katılım arasında ilişki bulunmaktadır. Güz dönemindeki sosyal problem çözme becerileri ile bahar dönemindeki okuldan kaçınma arasında ilişki bulunmamaktadır. Güzdeki sosyal problem çözme becerileri ile bahardaki kendi kendini yönetme arasında ilişki bulunmaktadır. Güzdeki sosyal problem çözme becerileri, bahardaki kendi kendini yönetmeyi yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to longitudinally examine the predictive effects of social problem solving skills of 5-6 year old children on school adjustment. The sample group consisted of 160 children attending preschool education in Nevşehir. Personal Information Form, Teacher Rating Scale of School Adjustment for 5-6 Year Old Children, and Wally Social Problem Solving Test were used in the study. The findings revealed that there was no relationship between social problem solving skills in the fall and total school adjustment, classroom participation, school avoidance, self directiveness, but there was a relationship between school liking. In spring, no relationship was found between social problem solving skills and total school adjustment, school liking, school avoidance, and self directiveness. There was a relationship between social problem solving skills in spring and the level of classroom participation. There was a relationship between the fall and spring measurements of social problem solving, total school adjustment, school liking, classroom participation, school avoidance and self directiveness sub-dimensions. Total school adjustment in the fall predicted total school adjustment in the spring. Self directiveness in the fall predicted self directiveness in the spring. There is a relationship between social problem solving skills in the fall and total school adjustment in the spring. Social problem solving skills in the fall predicts total school adjustment in the spring. There is no relationship between social problem solving skills in fall and school liking in spring. There is a relationship between social problem solving skills in the fall and classroom participation in the spring. There is no relationship between social problem solving skills in the fall and school avoidance in the spring. There is a relationship between social problem solving skills in the fall and self directiveness in the spring. Social problem solving skills in fall predicts self directiveness in spring.