Üniversite personelinin rekreasyon faaliyetlerini engelleyen ve kolaylaştıran faktörler: Sinop Üniversitesi örneği
Factors that prevent and facilitate the recreational activities of university staff: The example of Sinop University
  1. Tez No: 871885
  2. Yazar: SEVDA KELTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KARAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada üniversite personelinin rekreasyon faaliyetlerini engelleyen ve kolaylaştıran faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Sinop Üniversitesi'nde çalışan akademik ve idari personele ulaşılıp görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Anket tekniği uygulanan bu çalışma 3 bölüm 46 sorudan oluşmaktadır. Anket veri toplama sürecinde 3 Kasım 2023- 01 Şubat 2024 tarihleri arasında ulaşılabilen akademik ve idari personelden oluşmaktadır. Çalışmada örnekleme dahil edilecek kişilerin belirlenmesinde olasılığa dayalı örnekleme yöntemlerinden basit tesadüfi örneklem yönteminden faydalanılmıştır. Araştırmanın evrenini Sinop Üniversitesi'nde çalışan 618 akademik ve 587 idari personel olmak üzere toplam 1205 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 139 akademik ve 173 idari personelden oluşmaktadır. Hazırlanan çevrimiçi anket evren büyüklüğü için kabul edilebilir örneklem büyüklüğünü (312 katılımcı) sağlamak için Sinop Üniversitesinde çalışan akademik ve idari personele ulaştırılmıştır.Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, serbest zaman kolaylaştırıcıları ölçeği ve boş zaman engelleri ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi sonucunda Sinop Üniversitesinde çalışan akademik ve idari personelin çoğunluğunun erkek, evli, 26-40 yaş aralığında, ailesi ile yaşayan, çoğunluğun lisansüstü eğitim düzeyine sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca personelin çoğunluğunun 25001 TL ve üzeri aylık gelire sahip olduğu belirlenmiştir. Akademik ve idari personelin çoğunluğunun refah düzeyini“normal”olarak değerlendirdiği görülmüştür. Araştırmaya katılan personelin çoğunluğunun haftalık serbest zaman süresinin 6-10 saat olduğu, serbest zamanı değerlendirirken“bazen”güçlük çektikleri elde edilen diğer sonuçlardandır. Ayrıca personelin çoğunluğunun rekreasyonel alan yeterliliğini“kısmen”yeterli olduğunu belirtmiştir. Araştırma sonucunda üniversite personelinin rekreasyon etkinliklerine katılımlarını engelleyen temel unsurun“tesis”, üniversite personelinin etkinliklere katılımlarını kolaylaştıran temel unsurun ise“kişisel kolaylaştırıcılar”olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca serbest zaman engelleri ve kolaylaştırıcıları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the factors that prevent and facilitate the recreational activities of university personnel. In this context, academic and administrative staff working at Sinop University were reached and their opinions were tried to be determined. This study, in which the survey technique was applied, consists of 3 sections and 46 questions. The survey consists of academic and administrative staff who can be reached between November 3, 2023 and February 01, 2024 during the data collection process. In the study, simple random sampling method, which is one of the probability-based sampling methods, was used to determine the people to be included in the sampling. The population of the study consists of a total of 1205 people, including 618 academic and 587 administrative staff working at Sinop University. The sample of the study consists of 139 academic and 173 administrative staff. The prepared online questionnaire was delivered to the academic and administrative staff working at Sinop University in order to provide the acceptable sample size (312 participants) for the universe size. Personal information form, leisure facilitators scale and leisure barriers scale were used as data collection tools. As a result of the analysis of the data obtained in the study, it was seen that the majority of the academic and administrative staff working at Sinop University were male, married, between the ages of 26-40, living with their families, and the majority had a postgraduate education level. In addition, it was determined that the majority of the personnel had a monthly income of 25001 TL or more. It was observed that the majority of academic and administrative staff evaluated the level of welfare as“normal”. It is one of the other results obtained that the majority of the personnel participating in the research have a weekly free time period of 6-10 hours and that they have difficulty in evaluating free time“sometimes”. It also stated that the majority of staff were“partially”proficient in recreational space. As a result of the research, it has been determined that the main factor that prevents the participation of university staff in recreational activities is“facility”, and the main factor that facilitates the participation of university staff in activities is“personal facilitators”. In addition, it has been determined that there is a positive relationship between leisure barriers and facilitators.