Propifenazon, asetaminofen ve kafeinin eş zamanlı tayinine yönelik elektrokimyasal nanosensör tasarımı
Electrochemical nanosensor design for simultaneous determination of propyphenazone, acetaminophen and caffeine
- Tez No: 871906
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, propifenazon (PRO), asetaminofen (AS) ve kafeinin (KAF) eşzamanlı elektrokimyasal tayini için hassas, düşük maliyetli, kullan-at teknolojisine uygun bir modifiye kalem grafit elektrot (KGE) hazırlanmıştır. Bu modifiye elektrot, L- sistinin (L-Sis) elektropolimerizasyon yöntemiyle polimerleştirilmesi ve altın nanopartiküllerinin (AuNp) elektrokimyasal biriktirme yöntemi kullanılarak kaplanmasıyla geliştirilmiştir. Geliştirilen nanosensörün karakterizayonu dönüşümlü volatametri (DV), elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) ile yüzey morfolojisi ise taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılımlı x-ışını spektroskopisi (EDX) ile incelenmiştir. Geliştirilen modifiye elektrot için optimizasyon çalışmaları yapılarak uygun koşullar belirlenmiştir. Hazırlanan modifiye elektrotlarda AS, PRO ve KAF'in elektrokimyasal davranışı kare dalga voltametrisi (KDV) ile incelenmiştir. Optimum koşullar altında AS, PRO ve KAF için kalibrasyon eğrileri oluşturulmuştur ve LOD (Gözlenebilme Sınırı) – LOQ (Kantitatif Tayin Sınırı) değerleri hesaplamıştır. Ayrıca girişim yapan türler varlığında geliştirilen yöntemin etkinliği araştırılmıştır. Son olarak farmasötik ilaç formları ve sentetik insan serumu kullanılarak gerçek numunelerdeki uygulamaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a sensitive, low-cost, disposable modified pencil graphite electrode (PGE) was prepared for the simultaneous electrochemical determination of propyphenazone (PRO), acetaminophen (AS) and caffeine (CAF). This modified electrode was developed by polymerizing L-cystine (L-Cystine) by electropolymerization and coating gold nanoparticles (AuNp) by electrochemical deposition. The characterization of the developed nanosensor has been investigated by cyclic voltammetry (CV), electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and surface morphology by scanning electron microscopy (SEM) and energy dispersive x-ray spectroscopy (EDX). Optimization studies were carried out for the developed modified electrode and suitable conditions were determined. The electrochemical behavior of AS, PRO and KAF at the prepared modified electrodes was investigated by squarewave voltammetry (SWV). Calibration curves were generated for AS, PRO and KAF under optimum conditions and LOD (Limit of Detection) – LOQ (Limit of Quantification) values were calculated. In addition, the efficiency of the developed method in the presence of interfering species was investigated. Finally, its applications in real samples were realized using pharmaceutical drug forms and synthetic human serum.