Analysis of the relationship between academic procrastination and cognitive emotional mindfulness in university students
Üniversite öğrencilerinde akademik erteleme ve bilişsel duygusal bilinçli farkındalık arasındaki ilişkinin analizi
  1. Tez No: 871907
  2. Yazar: AHMET CANER ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencileri arasında akademik erteleme ve bilişsel duygusal bilinçli farkındalık arasındaki ilişkiyi anlamayı amaçlamaktadır. Bu amaç kapsamında, araştırmanın evreni 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında üniversite öğrenimi gören öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu 400 öğrenci oluşturmaktadır ve bu araştırmada keyfi örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, örneklem grubuna Tuckman Akademik Erteleme Ölçeği ve Bilişsel ve Duygusal Bilinçli Farkındalık Ölçeği uygulanmış olup edinilen verilerin analizinde SPSS-28 istatistik programı kullanılarak bu doğrultuda frekans ve yüzde analizi, ANOVA ve pearson korelasyon analizi gibi parametrik analiz yöntemleri kullanılmıştır. Örneklem grubunu oluşturan üniversite öğrencilerinin genel olarak; kadın (%51.0), 18-25 yaş grubunda (%56.5), lisans öğrenimine devam eden (%67.0) ve aile yanında yaşayan (%52.5) kişilerden meydana geldiği belirlenmiştir. Ayrıca, katılımcıların akademik erteleme davranışının cinsiyet, yaş grubu, eğitim durumu ve yaşanılan yere göre anlamlı fark göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Fakat katılımcıların bilişsel duygusal bilinçli farkındalık düzeyine bakıldığında; cinsiyete göre kadınların erkeklerden; eğitim durumuna göre lisans öğrenimi görenlerin doktora öğrenimi görenlerden ve yaşanılan yere göre de diğer yerlerde yaşayanların öğrenci yurdunda ve öğrenci evinde yaşayanlardan anlamlı düzeyde yüksek puan aldığı belirlenmiştir. Ek olarak, katılımcıların bilişsel duygusal bilinçli farkındalık düzeyine bakıldığında yaş grubuna göre anlamlı bir sonuç bulunamamıştır. Son olarak ise üniversite öğrencileri arasında akademik erteleme ve bilişsel duygusal bilinçli farkındalık arasında negatif yönde ve anlamlı düzeyde ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the relationship between academic procrastination and cognitive-emotional mindfulness among university students. The population of the study consists of university students enrolled in the 2023-2024 academic year. The sample of the study comprises 400 students. Convenience sampling was used. Tuckman Academic Procrastination Scale and Cognitive and Emotional Mindfulness Scale were administered to the participants, and the data were analyzed using the SPSS-28 statistical program, employing parametric analysis methods such as frequency and percentage analysis, ANOVA, and Pearson correlation analysis. It was determined that the university students forming the sample generally consisted of females (51.0%), individuals aged between 18 and 25 (56.5%), pursuing undergraduate education (67.0%), and living with their families (52.5%). Additionally, it was concluded that the participants' academic procrastination behavior did not show significant differences based on gender, age group, educational status, or place of residence. However, when looking at the level of cognitive-emotional mindfulness among participants, it was found that females scored higher than males based on gender, undergraduates scored higher than doctoral students, and those living in other places scored higher than those living in student dormitories or student houses. Furthermore, no significant result was found based on age group in terms of cognitive-emotional mindfulness level. Finally, it was concluded that there is a significant and negative relationship between academic procrastination and cognitive-emotional mindfulness among university students.