Examining prospective elementary and middle school mathematics teachers' mathematics anxiety and mathematics teaching anxiety
Sınıf ve ortaokul matematik öğretmen adaylarının matematik kaygıları ve matematik öğretme kaygılarının incelenmesi
- Tez No: 871915
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL İŞLER BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Nicel tarama yöntemiyle gerçekleştirilen bu araştırmada, sınıf ve ortaokul matematik öğretmeni adaylarının matematik kaygıları, matematik öğretme kaygıları ve bunlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca, öğretmen adaylarının matematik kaygısı ve matematik öğretme kaygısı düzeylerinde akademik yıl, cinsiyet ve program gibi faktörlere dayalı farklılıklar olup olmadığı belirlenmiştir. Veriler, 2023-2024 akademik yılının ilk döneminde Ankara'da 182'si sınıf öğretmeni ve 243'ü ortaokul matematik öğretmeni adayı olmak üzere toplam 425 öğretmen adayından toplanmıştır. Sınıf ve ilköğretim matematik öğretmen adaylarına Deniz ve Üldaş (2008) tarafından oluşturulan Öğretmen ve Öğretmen Adayları İçin Matematik Kaygı Ölçeği (MKÖ-Ö) ve Peker (2006) tarafından geliştirilen Matematik Öğretmeye Yönelik Kaygı Ölçeği uygulanmıştır. Bu çalışmanın bulguları, sınıf öğretmeni ve ortaokul matematik öğretmeni adaylarının düşük düzeyde matematik kaygısı ve matematik öğretme kaygısı sergilediklerini göstermiştir. Çalışma, sınıf ve ortaokul matematik öğretmen adaylarının matematik kaygıları ile matematik öğretmeye yönelik kaygıları arasında pozitif yönde güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. 1., 2., 3. ve 4. sınıf ile ortaokul matematik öğretmen adaylarının matematik ve matematik öğretme kaygısı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kadın sınıf öğretmen adaylarının matematik ve matematik öğretimi kaygı puanları erkeklere göre anlamlı derecede daha yüksektir. Ayrıca, kadın ortaokul matematik öğretmen adaylarının matematik kaygı puanları erkeklere göre anlamlı derecede yüksek iken, matematik öğretimine yönelik kaygı puanlarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Son olarak, çalışma sınıf öğretmeni adaylarının matematik kaygısı ve matematik öğretme kaygısı düzeylerinin ortaokul matematik öğretmeni adaylarına kıyasla istatistiksel olarak daha yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This quantitative survey method research investigated prospective elementary and middle school mathematics teachers' mathematics anxiety, mathematics teaching anxiety, and the relationship between them. It also specified any differences in the levels of mathematics anxiety and mathematics teaching anxiety among prospective teachers based on factors such as academic year, gender, and program. Data was collected from 425 prospective teachers, including 182 elementary and 243 middle school mathematics teachers, during the first semester of the 2023-2024 academic year in Ankara. Prospective elementary and middle school mathematics teachers were administered the Mathematics Anxiety Scale for Teachers (MAST), created by Deniz and Üldaş (2008), and the Mathematics Teaching Anxiety Scale (MATAS), developed by Peker (2006). This study's findings indicated prospective elementary and middle school mathematics teachers exhibited low levels of mathematics anxiety and mathematics teaching anxiety. This study revealed a strong positive correlation between mathematics anxiety among prospective elementary and middle school mathematics teachers and their anxiety in teaching mathematics. There was no statistically significant difference in the mathematics and mathematics teaching anxiety scores of 1st, 2nd, 3rd, and 4th-year prospective elementary teachers and middle school mathematics teachers. Female prospective elementary teachers had significantly higher mathematics anxiety and mathematics teaching anxiety scores than males. Also, while female prospective middle school mathematics teachers had significantly higher mathematics anxiety scores than males, there was no significant difference in their mathematics teaching anxiety scores. Lastly, the study indicated prospective elementary teachers had significantly higher mathematics anxiety and mathematics teaching anxiety compared to prospective middle school mathematics teachers.