General psychology and memory-specific research in Türkiye: A bibliometric analysis
Türkiye'de genel psikoloji ve belleğe özgü araştırmalar: Bibliyometrik bir analiz
- Tez No: 871916
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN ÜNAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2024
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin amacı, 2022 yılı sonuna kadar WoS veri tabanında yayınlanan Türkiye adresli psikoloji ve bellek makalelerinin bibliyometrik analizini yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda, çeşitli bibliyometrik göstergeler kullanılarak her bir araştırma bileşeni için performans analizi, bilimsel haritalama yöntemleri uygulanmış ve dünya ortalamasıyla kıyaslama analizi gerçekleştirilmiştir. Ham veriler WoS veri tabanından psikoloji literatürü için 1980-2022 yılları arasında, bellek literatürü için ise 1986-2022 yılları arasında alınmış ve Biblioshiny-R paketleri ve VOSviewer kullanılarak analiz edilmiştir. ODTÜ, Koç, Hacettepe, Ankara, İstanbul ve Boğaziçi Üniversiteleri üretkenlik, etki ve iş birliği açısından önde gelen kurumlar arasında yer almıştır. Bazı vakıf veya yeni kurulmuş devlet üniversiteleri ve bu kurumlarda çalışan araştırmacılar, 2018-2022 yılları arasında yayın ve atıflarda önemli bir artış göstererek alanda öne çıkmıştır. Psikoloji literatüründe öne çıkan dergiler Türk Psikoloji Dergisi, Journal of Social Behavior and Personality ve Eğitimde ve Psikolojide Ölçme ve Değerlendirme Dergisi; bellek literatüründe öne çıkan dergiler ise Türk Psikoloji Dergisi, International Journal of Psychophysiology ve Memory'dir. Yayınların büyük çoğunluğu İngilizce dilinde ve ağırlıklı olarak ABD, İngiltere veya Hollanda kaynaklı uluslararası dergilerde yayımlanmıştır. Ayrıca, yayınların büyük bir kısmı birinci ve ikinci çeyrekte yer alan ve SSCI ve SCI-Expanded dizinlerinde taranan yüksek etki faktörlü dergilerde yayımlanmıştır. Ek olarak, psikoloji ve bellek literatürlerindeki belirli temaların birçok disiplin tarafından ele alınması ve farklı disiplinlerden akademisyenlerin kendi disipliner kavram ve metodolojilerine bağlı kalarak konuya katkıda bulunması, Türkiye'deki psikoloji ve bellek literatüründe çok disiplinli bir yaklaşımın benimsendiğini göstermektedir. Bulgular, ilgili literatür göz önünde bulundurularak tartışılmış, sınırlılıklar ve ileriye dönük öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to perform a bibliometric analysis of Turkish-addressed psychology and memory articles published in the WoS database until the end of 2022. In line with this objective, performance analysis, scientific mapping methods, and benchmarking analysis against the world average were employed for each research constituents utilizing various bibliometric indicators. Raw data were retrieved from the WoS database between 1980 and 2022 for the psychology literature and between 1986 and 2022 for the memory literature and analysed using the Biblioshiny-R packages and VOSviewer. METU, Koç, Hacettepe, Ankara, Istanbul and Boğaziçi University were among the leading institutions in terms of productivity, impact, and collaboration over the whole period. Some foundation or regional universities and their affiliated researchers have become prominent in the field with a significant increase in publications and citations between 2018-2022. The leading journals in the psychology literature are Turkish Journal of Psychology, Journal of Social Behavior and Personality, and Journal of Measurement and Evaluation in Education and Psychology, while the prominent journals in memory literature are Turkish Journal of Psychology, International Journal of Psychophysiology, and Memory. The majority of the publications were published in English and predominantly published in international journals originating in the USA, England, or the Netherlands. Most of them were also published in high impact factor journals in the first and second quartiles and indexed in SSCI and SCI-Expanded. Moreover, certain themes are explored by many disciplines and academics from different disciplines contribute to the subject by adhering to their own disciplinary concepts and methodologies shows that a multidisciplinary approach is adopted in the psychology and memory literature in Türkiye. The findings were discussed considering the relevant literature, and limitations and further directions were provided.