İşçinin sır saklama yükümlülüğü
Employee's obligation to keep confidentiality
  1. Tez No: 871922
  2. Yazar: ÂLÂ NUR ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sır kelimesi, belirli kişilerce bilinen ve gizli tutulmasında sahibinin hukuki yararının bulduğu dolayısıyla da diğer kişilerce bilinmesi istenmeyen bilgilere karşılık gelmektedir. İşte bu özelliklere sahip olan sırrın korunmasının şüphesiz ki maddi olarak bir gereği de bulunmaktadır. Sır niteliğindeki bilgilerin ticari hayatta giderek daha fazla yer kaplaması ve buna bağlı olarak artan önemi, pek tabii iş hukukuna da yansımıştır. İşçinin sır saklama yükümlülüğünün temeli aslen, dürüstlük kuralı veya geniş anlamda sadakat borcu ile ilişkilendirilmekle birlikte, bu husus aynı zamanda kanunlarda da ayrı ayrı yer bulmuştur. İşçinin iş gördüğü sırada öğrendiği, özellikle üretim ve iş sırları gibi bilgileri, hizmet ilişkisinin devamı süresince kendi yararına kullanamayacağı veya başkalarına açıklayamayacağı düzenlenmiştir. Bu düzenlemeye ek olarak aynı zamanda işçi, işverenin haklı menfaatinin korunması için gerekli olan ölçüde hizmet ilişkisinin sona ermesinden sonra da sır saklamakla yükümlü olabilmektedir. Bir işveren için iş sırrı dediğimiz kavram, özellikle günümüzde rekabetin baskın olduğu ve giderek hızlanan dünyamızda son derece önemlidir. Bu sebeple biz de çalışmamız kapsamında işçinin sır saklama yükümlülüğüne uygun davranmasına, bu yükümlülüğün kapsamına ve sır saklama ve rekabet etmeme borçlarına aykırılığın sonuçlarına değinmeye çalıştık. Bu çerçevede tarafımızca iş sırrı, devlet sırrı, meslek sırrı, müşteri sırrı, banka sırrı, sır saklama yükümlülüğü, rekabet etmeme borcu gibi kavramlara değinilerek bu konular iş hukuku penceresinden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The word secret corresponds to information that is known to certain people and is therefore found to be of legal benefit to the owner in keeping it secret, and therefore it is undesirable to be known by other people. There is undoubtedly a material necessity for the protection of the secret that has these characteristics. The importance of confidential information taking up more and more space in commercial life and increasing importance accordingly has also been reflected in labor law. Although the basis of the employee's obligation to keep secrets was originally associated with the rule of honesty or the obligation of loyalty in a broad sense, this issue has also found a separate place in the laws. It is arranged that the employee cannot use the information learned while working, especially production and business secrets, for his own benefit or disclose to others during the continuation of the service relationship. In addition to this regulation, the employee may also be obliged to keep secrets after the termination of the service relationship to the extent necessary to protect the valid interests of the employer. The concept that we call a business secret for an employer is extremely important, especially in our world where competition dominates today and is gradually accelerating. For this reason, we have tried to address the employee's compliance with the obligation to keep secrets, the scope of this obligation, and the consequences of non-competition obligations within the scope of our study. Within this framework, we have addressed concepts such as business secret, professional secret, customer secret, bank secret, obligation to keep secrets, non-competition debt and these issues have been examined from the labor law perspective.