EFL students' views regarding the use of metacognitive reading strategies
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin üstbilişsel okuma stratejilerinin kullanımına ilişkin görüşleri
  1. Tez No: 871926
  2. Yazar: FATİH PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERZAN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yabancı bir dilde başarıya ulaşmanın anahtarı anlamadır. Okuyucular anlamakta zorluk yaşadıklarında, bu zorlukları aşmak için çeşitli stratejiler kullanırlar. Bu çalışmanın amacı, İngilizceyi yabancı bir dil olarak öğrenen öğrencilerin üstbilişsel okuma stratejileri hakkındaki görüşlerini belirlemektir. Çalışma, akademik metinleri okurken öğrencilerin üstbilişsel okuma stratejilerini kullanımı hakkındaki görüşlerini incelemektedir. Çalışma, öğrenciler arasındaki mevcut durumu tam olarak tanımlama amacıyla betimsel olarak tasarlanmıştır. Çalışmanın katılımcıları, İnönü Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu hazırlık sınıfında öğrenimlerine devam eden öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında öğrencilerin konuyla ilgili farkındalık düzeylerini belirlemek için nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Veriler Mokhtari ve Sheorey'in (2002) Okuma Stratejileri Anketi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Çalışmada, üstbilişsel okuma stratejilerinin okuma anlayışını ve akademik performansı iyileştirmedeki önemi ortaya çıkarılmıştır. Detaylı analiz, katılımcıların zor metinlerde ekstra dikkat gösterme, ana diline çeviri yapma ve daha iyi anlam için tekrar okuma gibi belirli stratejileri tercih ettiğini göstermiştir. Çalışmanın nitel verileri, özellikle referans materyalleri ve çeviri araçlarının kullanımıyla destek stratejilerine güçlü bir bağımlılığı göstererek, anlama konusunda dış yardıma ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The key factor in achieving success in a foreign language is the comprehension. When readers struggle with comprehension, to overcome this challenge, they employ various strategies. The aim of this study is to determine the views of EFL learners' on metacognitive reading strategies. It examines the views of EFL students regarding their use of metacognitive reading strategies when reading academic texts. The study adopts a descriptive design due to its purpose of fully defining the existing situation about the metacognitive reading strategies among students. The participants of the study consist of preparatory class students studying at Inonu University School of Foreign Languages. Both qualitative and quantitative research methods were employed to determine students' levels of awareness regarding the subject within the scope of the research. Data were collected through Mokhtari and Sheorey's Survey of Reading Strategies (2002) and semi-structured interviews. The study demonstrated the significance of metacognitive techniques for raising academic achievement and reading comprehension. The detailed analysis showed that participants strongly prefer certain strategies like paying extra attention when the text is hard, translating into their native language, and re-reading for better understanding. The qualitative data from the study indicates a strong reliance on support strategies, particularly the use of reference materials and translation tools, indicating a need for external aids in comprehension.