Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanılı ergenlerde içselleştirilmiş damgalanma düzeyi ve içselleştirilmiş damgalanmanın akran zorbalığında kurban olma ve zorba olma rolleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of internalized stigma levels in adolescents diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder and its relationship with being a victim of peer bullying and the role of being a bully
  1. Tez No: 871981
  2. Yazar: GÖZDE ÖZYAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYHAN CÖNGÖLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmada DEHB tanılı ergenlerin akran zorbalığı rolleri açısından sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması ve DEHB tanılı ergenlerde akran zorbalığı rolleri ile içselleştirilmiş damgalanma düzeyinin ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Polikliniğine başvuran, 12-16 yaş arası 70 DEHB tanılı ergen ile Çocuk Sağlığı Hastalıkları Polikliniğine başvuran 70 sağlıklı ergen dahil edilmiştir. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan ergen ve ebeveynlerden bilgilendirilmiş gönüllü onam formu alınmıştır. Araştırmacı tarafından tüm ergenlere Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG-ŞY-T) uygulanarak DSM-5 tanıları belirlenmiştir. Vaka ve kontrol gruplarına araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu ve süpervizyon eşliğinde Olweus Öğrenciler İçin Akran Zorbalığı (OÖAZ) anketi uygulanmıştır. Vaka grubuna Conners Ebeveyn Dereceleme Ölçeği-Yenilenmiş- Uzun Formu (CEDÖ-YU), araştırmacının hazırladığı hastalık ve tedavi algısı soru formu, Ruhsal Hastalıklar İçin İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği-Ergen Formu (RHİDÖ-EF) uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda DEHB tanılı ergenler ile sağlıklı kontroller, akran zorbalığı rollerine göre, OÖAZ anketi kullanılarak karşılaştırıldığında, DEHB tanılı ergenlerin, sağlıklı kontrollere göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla kurban ve daha fazla zorba olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare adolescents diagnosed with ADHD with healthy controls in terms of peer bullying roles and to investigate the relationship between peer bullying roles and internalized stigma levels in adolescents diagnosed with ADHD. Material and Method: The study included 70 adolescents diagnosed with ADHD aged 12-16 years who applied to the Child and Adolescent Mental Health Disorders Clinic of Gülhane Training and Research Hospital, and 70 healthy adolescents who applied to the Child Health and Diseases Clinic. Informed voluntary consent forms were obtained from the adolescents and parents who volunteered to participate in the study. DSM-5 diagnoses were determined by applying the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) to all adolescents by the researcher. A sociodemographic data form prepared by the researcher and the Olweus Bully/Victim Questionnaire (OBVQ) were applied to the case and control groups under supervision. For the case group, the Conners Parent Rating Scale-Revised-Long Form (CPRS-R:L), a disease and treatment perception questionnaire prepared by the researcher, and the Internalized Stigma Scale for Mental Illness-Adolescent Form (ISMI-AF) were applied. Results: In our study, when adolescents diagnosed with ADHD were compared with healthy controls according to peer bullying roles using the OBVQ, it was found that adolescents diagnosed with ADHD were statistically significantly more likely to be victims and bullies than healthy controls.