Evaluation of the efficacy of fluoridated and non-fluoridated remineralization agents applied by different methods on remineralization of early enamel lesions
Farklı yöntemler ile uygulanan florürlü ve florürsüz remineralizasyon ajanlarının erken mine lezyonlarının remineralizasyonu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 871982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPEREN DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmada parmak ve diş fırçası ile uygulanan amorf kalsiyum fosfat (ACP) ve hidroksiapatit (HA) içeren florürlü ve florürsüz macunların mine demineralizasyonu üzerindeki etkisi değerlendirildi. İnsan dişleri kullanıldı. Yeni başlayan çürük benzeri lezyonlar oluştuktan sonra, bunlar her grupta 13 örnek içeren 9 gruba ayrıldı; bunların 10'u mikrosertlik testi ve 3'ü SEM analizi içindi. Örnekler ph siklus modeli ile 8 saat aralıklarla demineralize edildi, demineralizasyon sonrası tüm gruplara 3 dakika boyunca remineralizasyon ajanları uygulandı ve daha sonra yapay tükürük ile temizlendi. Örnekler 28 gün boyunca 16 saat boyunca yapay tükürük içerisinde saklandı. Örnekler başlangıçta, demineralizasyondan sonra ve 28 günlük remineralizasyondan sonra analiz edildi. Numuneler yüzey mikrosertliği (SMH) ve SEM ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the effect of pastes containing amorphous calcium phosphate (ACP) and hydroxyapatite (HA) with and without fluoride applied by finger and toothbrush on enamel demineralization. Human teeth were used. After artificial caries lesions were formed, they were addressed to 9 groups each group contained 13 specimens, 10 for microhardness test and 3 for SEM analysis. The specimens were demineralized by the pH cycling model for 8-hour intervals, after demineralization the remineralization agents were applied to all groups for 3 minutes and then cleaned with artificial saliva. Specimens were stored in artificial saliva for 16 hours for 28 days. Specimens were analyzed at baseline, after demineralization, and after 28 days of remineralization. Specimens were analyzed by surface microhardness (SMH) and SEM.