Clinical examination of a family with Hereditary Spastic Paraparesis and elucidation of the ERLIN1 gene in the pathophysiology of the disease
Herediter Spastik Paraparezili bir ailenin klinik incelenmesi ve ERLIN1 geninin hastalığın patofizyolojisindeki rolünün aydınlatılması
- Tez No: 871988
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN HATIRNAZ NG, PROF. DR. YASEMİN ALANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genom Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Genetik Bilim Dalına 2017 yılında parmak ucunda basarak dengesiz yürüme, ayak deformitesi ve konuşma bozukluğu şikayetleriyle başvuran yedi yaşındaki erkek çocukta, tüm ekzom dizileme analizi ile ERLIN1 geninde prematüre stop kodona neden olan homozigot varyant saptandı. Anne ve babanın bu varyant için heterozigot taşıyıcı olduğu gösterildi. İndeks vakanın tanısı sırasında asemptomatik olan erkek kardeşinde benzer bulgular nedeniyle yapılan analizde aynı patojenik varyant homozigot olarak belirlendi. Aile öyküsünde, geniş ailedeki bazı bireylerde farklı klinik şiddette nörolojik bulguların olduğu öğrenildi. Literatürde ERLIN1 ilişkili biallelik varyantlar herediter spastik paraparezi (HSP) ve erken başlangıçlı amyotrofik lateral skleroz (ALS) ile ilişkili olarak bildirilmiş ancak ERLIN1 geninin bu iki fenotipin patofizyolojisindeki yeri açıklanamamıştır. Bu proje ile indeks vakanın ailesinde farklı nörolojik fenotipik özellikleri olan bireylerde ERLIN1 geninde saptanan varyantı incelenmesi planlandı. Bu amaca yönelik çalışmaya katılmayı kabul eden HSP/ALS tanısı almış ya da etkilenmemiş toplam 30 aile bireyine ''Biyobanka Onam Formu'' sunulmuş, projeyle ilgili bilgi verilmiş ve onamları alınmıştır. Ardından periferik kan örneği alınarak akış şemasında yer alan moleküler teknikler sırasıyla uygulanmıştır (Şekil 4). Örnekler ACU Biyobanka biriminde birim standartlara göre numaralandırılarak arşivlenmiştir. Bu proje, literatürde bildirilmiş fakat fonksiyonel düzeyde kanıtı olmayan bir varyantın ilk destekleyici kanıtını ortaya koymayı, genotip-fenotip korelasyonunu kurarak ERLIN1 ilişkili klinik spektrumu genişletmeyi ve hastadan elde edilen numuneyle yapılacak çalışmalarla ERLIN1 ilişkili fonksiyonel çalışmaların öncüsü olmuştur. Çalışmamızla ERLIN1 geninin HSP patofizyolojisinde oynadığı rolü aydınlatmakta, monoalelik (heterozigot) olarak taşınan varyantların nörolojik fenotiplerle olası ilişkisini genişletmekte ve monoalelik/bilalelik varyant varlığında ERLIN1 geninin kandaki ekspresyon seviyelerindeki farklılıkları tespit etmektedir.
Özet (Çeviri)
A homozygous variant causing premature stop codon in the ERLIN1 gene was detected by whole exome sequencing analysis in a seven-year-old boy who presented to Acibadem University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Genetics in 2017 with complaints of unstable gait, toe walking, foot deformity and speech disorder. Both parents were shown to be heterozygous carriers for this variant. His brother, who was asymptomatic at the time of diagnosis of the index case, was homozygous for the same pathogenic variant in the analysis performed due to similar findings. In the family history, it was learned that some members of the extended family had neurologic findings with different clinical severity. In the literature, ERLIN1-related biallelic variants have been reported to be associated with hereditary spastic paraplegia (HSP) and early-onset amyotrophic lateral sclerosis (ALS), but the role of the ERLIN1 gene in the pathophysiology of these two phenotypes has not been elucidated. This project was planned to examine the variant detected in the ERLIN1 gene in individuals with different neurologic phenotypic features in the family of the index case. The 'Biobank Consent Form' has been provided to a total of 30 family members, whether diagnosed with HSP/ALS or unaffected, who agreed to participate in this purpose-driven study. This was followed by peripheral blood sampling and sequential application outlined in the flow diagram (Fig 4). Samples were numbered and archived in the ACU Biobank Unit according to unit standards. This project provides initial evidence for a variant that has been reported in the literature but has not been demonstrated at the functional level, to establish genotype-phenotype correlations to broaden the clinical spectrum associated with ERLIN1, and to pioneer ERLIN1-related functional studies using patient samples. Our study elucidates the role of the ERLIN1 gene in the pathophysiology of HSP, expands the potential association of monoallelic (heterozygous) variants with neurological phenotypes, and identifies differences in the expression levels of the ERLIN1 gene in the presence of monoallelic/biallelic variants.