Trauma and mourning in Don Delillo's The Body Artist and Zero K
Don Delillo'nun The Body Artist ve Zero K romanlarında travma ve yas
  1. Tez No: 872016
  2. Yazar: ZEYNEP BEYZA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELEN AKTARİ SEVGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Don DeLillo'nun külliyatındaki eserlerin çoğu, travma, sanat, teknoloji, tüketim toplumu ve kapitalizmi konu alır. DeLillo, eserlerindeki ironik tonu ve parçalı anlatımından ötürü en iyi postmodern yazarlardan birisi olarak kabul edilir. The Body Artist (2001) ve Zero K (2016) romanlarında, DeLillo, sanatı, sanatın travma ile ilişkisini ve travmanın iyileşmesindeki farklı yolları çeşitli bakış açılarıyla sunar. Bu tez, The Body Artist ve Zero K romanlarında, travmanın, beden, kimlik ve sanat kavramlarının geleneksel anlamlarını yıkarak, subjektif bir değişim gerçekleşene kadar muallakta kalmış bir varoluşsal eşikte olma halini ele alır. The Body Artist romanında, kitaba ismini veren beden sanatçısı Lauren, eşi Rey'in intiharının ardından, yaşadığı travmatik olayı sahne performansına döker. Böylece, travma anlatılamaz olmasına rağmen, Lauren sanatı travmasına karşı bir cevap ya da savunma mekanizması olarak kullanır. Lauren sanatını icra ederken bedenini ve kişiliğini defalarca dönüştürür. Fakat, Zero K romanında sanat, the Convergence ortamında ve kryojenik bedenler aracığıyla sunulur. Zero K romanının baş karakterleri sanatı farklı yollardan ele alır. Ölümcül hastalıkların pençesinde kıvranan Artis Martineau, transhümanist idealleri benimser ve bedenin dondurularak saklanmasının bir çeşit beden sanatı ve ölümsüzlük olduğuna inanır. Artis'in aksine, anlatıcı Jeffrey, orada betimlenen sanatın kendi sanat anlayışına uymamasından ötürü dışlanmış hisseder. Bunun yanı sıra, Jeffrey, babası Ross Lockhart'ın Artis ile birlikte bedenini dondurma isteğini anlamlandıramaz. Roman, Jeffrey'nin çocukken annesini (Madeleine) kaybetmesinden ve babasının onu terketmesinden ötürü travmatize olduğunu ortaya çıkarır. Freud'un travma teorisine göre, Jeffrey'nin uyumsuzluğu iyileşmemiş travmalarına işaret eder. Aynı zamanda roman, Artis ve the Convergence ortamındaki diğerlerinin aracılığıyla yegane travma olan ölümü aşma isteklerinin kolektif bir travma olmasına işaret eder. Sonuç olarak, her iki romanda da ölüm sanata karşı bir güç olarak ortaya çıkar. Bu iki romanın baş kahramanları, farklı bakış açıları kullanarak, sanatı şifa verici bir iyileşme aracı ya da travmalarına bir çözüm olarak kullanırlar.
Özet (Çeviri)
In his oeuvre, DeLillo's numerous works deal with trauma, art, technology, consumer culture, and capitalism. Thanks to DeLillo's ironic tone and fragmented techniques, DeLillo is regarded as one of the greatest postmodern writers. DeLillo, in The Body Artist (2001) and Zero K (2016), presents art and its relation to trauma and several ways of healing it from different perspectives. This thesis argues that in The Body Artist and Zero K, Don DeLillo presents trauma as an experience of ontological liminality between forms of process that are suspended until a transformation of subjectivity takes place by mainly subverting the conventional meanings of the notions of body, identity, time and art. In The Body Artist, Lauren, the body artist of the title, puts her traumatic experience into stage art after the suicide of her husband, Rey. Therefore, even though trauma is inexpressible, she uses her art as a response to or a coping mechanism for her traumatic experience. While expressing her traumatic experience, Lauren alters her body and identity multiple times throughout the novel. However, in Zero K, art is demonstrated through the Convergence setting and the cryogenic bodies created there. The protagonists in Zero K perceive art in multiple different ways. Artis Martineau, who is suffering from lethal illnesses, embraces transhumanist ideals and believes that preserving bodies is kind of a body art that is supposed to live immortally. By contrast, Jeffrey, the narrator, feels outcast due to the art represented in the Convergence which does not fit in his apprehension of art. Besides, he is unable to understand his father's (Ross Lockhart's) quest of joining Artis to be cryopreserved. The novel unveils that the narrator Jeffrey was traumatized by the loss of his mother, Madeliene, and the abandonment of his father, Ross, when he was a child. For Freudian trauma theory, Jeffrey's disorientation in the Convergence mainly points out his unhealed traumatic experiences. The novel also indicates trauma on a collective basis through Artis and the others in Convergence who attempt to skip death as an ultimate trauma. As a consequence, death stands as a counterforce for art in both novels. The protagonists of both novels attempt to use art as a tool for therapeutic healing or a solution to their traumas by employing distinct approaches.