English teachers' perspectives on the effectiveness and potential limitations of the Primary Years Programme (PYP) in English language teaching
İlk Yıllar Programının İngilizce dil öğretiminde etkinliği ve potansiyel sınırlamalarına ilişkin İngilizce öğretmenlerinin görüşleri
- Tez No: 872021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma, İlk Yıllar Programı (İYP) uygulamasının İngilizce dil öğretiminde etkinliği ve potansiyel sınırlamaları hakkında İngilizce öğretmenlerinin görüşlerini araştırmaktadır. Nitel bir yaklaşım kullanılarak, İYP müfredatını uygulayan 11 İngilizce öğretmeniyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi için Braun ve Clarke (2006) tarafından ortaya konan tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Bulgular birkaç önemli temayı ortaya koymaktadır. Öğretmenler, İYP müfredatının hem faydalarını hem de kısıtlamalarını belirtmişlerdir. Programın kültürel maruziyeti ve disiplinler arası öğrenmeyi teşvik etmesini takdir ederken, artan iş yükü ve zaman kısıtlamaları gibi önemli zorlukları dile getirmişlerdir. Başlıca zorluklar, İYP etkinliklerinin mevcut müfredata entegre edilmesindeki güçlük, kapsamlı işbirlikçi planlama gereksinimi ve öğrencilerin yetersiz İngilizce seviyesi nedeniyle sıklıkla ana dillerini kullanma gerekliliği olarak belirtilmiştir. Çalışma, İYP ile mevcut İngilizce müfredatı arasında belirgin bir uyumsuzluk olduğunu, bunun da verimi azalan öğrenme deneyimlerine yol açtığını ortaya koymuştur. Öğretmenler genellikle İYP'nin öğrencilerin İngilizce yeterliliğini artırdığına dair belirgin bir iyileşme gözlemlememiş; aksine, İYP etkinliklerinde ana dilin kullanılmasının sıklıkla İngilizce dil gelişimini engellediğini bildirmişlerdir. Öğrenci motivasyonu ve katılımı üzerindeki etkiler değişken olup, bazı öğretmenler önemli bir değişiklik gözlemlememiş, bazıları ise dil engelleri nedeniyle olumsuz etkiler bildirmiştir. Öneriler arasında daha iyi müfredat uyumu, öğretmenler için hedeflenmiş mesleki gelişim ve işbirlikçi planlama için daha fazla zaman sağlanmasına yönelik organizasyonel değişiklikler bulunmaktadır. Bu bulgular, İYP'nin İngilizce dil öğretiminde etkili bir şekilde uygulanması için önemli çıkarımlar sunmakta ve bu alanda gelecekte yapılacak araştırmalar için yön göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the perspectives of English teachers on the effectiveness and potential limitations of the Primary Years Programme (PYP) in English Language Teaching (ELT). Using a qualitative approach, semi-structured interviews were conducted with 11 English teachers implementing the PYP curriculum. Thematic analysis, as outlined by Braun and Clarke (2006), was employed to analyse the data. The findings reveal several key themes. Teachers identified both benefits and drawbacks of the PYP curriculum. While appreciating the programme's encouragement of cultural exposure and interdisciplinary learning, they noted significant challenges such as increased workload and time constraints. Major challenges included difficulty integrating PYP activities into the existing curriculum, extensive collaborative planning, and insufficient English proficiency of young learners, often necessitating the use of their first language. The study found a notable misalignment between the PYP and the established English curriculum, leading to fragmented learning experiences. Teachers generally did not observe significant improvements in students' English proficiency attributable to the PYP; instead, the use of the first language in PYP activities often hindered English language development. The impact on student motivation and engagement was variable, with some teachers noting no significant change, while others observed negative effects due to language barriers. Recommendations include better curriculum alignment, targeted professional development for teachers, and organisational changes to provide more time for collaborative planning. These findings have important implications for the effective implementation of the PYP in ELT and provide directions for future research in this area.