Student motivation and attitudes in English for Specific Purposes (ESP) courses: A comprehensive analysis
Özel Amaçlı İngilizce (ESP) derslerindeki öğrenci motivasyonu ve tutumları: Kapsamlı bir analiz
  1. Tez No: 872022
  2. Yazar: BURCU KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN KARABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Özel Amaçlı İngilizce (ESP) dersleri öğrencilerin ihtiyaçlarına ve akademik disiplinlerine yönelik hazırlanan dil öğretim etkinlikleridir. Hedefli Motivasyon Akımları (DMC) belirli bir yapısı olan ve süreç içerisinde olumlu duygular ve açık gelecek hedeflerini bulunduran bir motivasyon teorisidir. Bu çalışma ESP derslerini alan öğrencilerin motivasyon ve algılarını DMC teorisi kapsamında incelemek amacı ile nitel bir yaklaşım kullanmıştır. Önce bir literatür taraması yapılmış ve sonrasında bir devlet üniversitesinde öğrencilerin motivasyon kaynakları ve ESP dersine yönelik algıları hakkında bilgi toplamak amacı ile öğrencilerle yarı-yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Öğrencilerin verdiği yanıtlar tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilere göre öğrencilerin ESP derslerinin yapısının farklılığının bilincinde oldukları ve bu yapının akademik alan derslerinde faydalı olacağını düşündükleri bu sebeple derslerde olumlu duygular hissettikleri ve bu durumun motivasyonlarını artırdığı ortaya çıkmıştır. Öğrenciler ESP dersleri ve alan derslerinin içerikleri ile benzerlik görmektedirler ve akademik ve mesleki hedeflere sahip olan öğrenciler ESP derslerinin bu hedeflere ulaşmada destekleyici nitelikte olduğunu düşünerek daha fazla katılım ve daha yüksek motivasyon göstermektedirler. Öğrenci motivasyonuna katkıda bulunan faktörleri ve ESP derslerinin algılanış şeklini keşfetmeyi hedefleyen bu çalışma daha etkili öğrenmeyi mümkün kılacak öğrenme ortamları oluşturmada faydalı öneriler sunabilir.
Özet (Çeviri)
English for Specific Purposes (ESP) courses are language teaching activities prepared according to the needs and academic disciplines of the students. Directed Motivational Currents (DMC) is a motivation theory that includes positive emotions and clear future goals with a salient process. The study used a qualitative approach to examine the motivations and perceptions of students taking ESP courses within the framework of the DMC theory. A literature review was first conducted, and then semi-structured interviews were held with students at a public university to gather information about their sources of motivation and perceptions of the ESP course. The responses given by the students were analyzed using thematic analysis. According to the obtained data, it was revealed that students were aware of the differences in the structure of ESP courses and thought that this structure would be beneficial in academic field courses; therefore, they felt positive emotions during the classes, which increased their motivation. Students perceived similarities between the content of ESP courses and their field courses, and those with academic and professional goals demonstrated higher participation and motivation, thinking that ESP courses supported them in achieving these goals. This study, which aims to understand the factors contributing to student motivation and the perception of ESP courses, can provide useful recommendations for creating learning environments that enable more effective learning.