An early monetization?: Tracing the mukâta'a system back to the reign of Mehmed II
Erken bir parasallaşma mümkün müydü?: II. Mehmed dönemine doğru mukâta'a sisteminin izini sürmek
  1. Tez No: 872029
  2. Yazar: FURKAN TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVGENI RADOSLAVOV RADUSHEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez, on beşinci ve erken on altıncı yüzyılda Osmanlı ekonomisindeki parasallaşmanın boyutlarını incelemektedir. Araştırmanın odağı Osmanlı merkezi hazinesine nakit akışını sağlayan ve dolayısıyla parasallaşmanın temel bir göstergesi olan mukâta'a sistemidir. Tezde kullanılan arşiv verileri, bu dönemde mukâta'a sisteminin iltizâm usulüyle birlikte imparatorluğun genelinde madencilik, pirinç ekimi, tuzla gibi birçok üretim sektöründen ve ağnam, cizye, bac gibi çeşitli vergi kalemlerinden gelir elde etmede yerleşmiş ve işlevsel bir pratik olduğunu göstermektedir. Bu veriler ayrıca on beşinci ve erken on altıncı yüzyılda Osmanlı piyasasında dolaşımda olan değerli maden miktarının yüksekliğini de ortaya koymaktadır. Dolayısıyla bu tez, Osmanlı ekonomisinin belirli sektörlerde mevcut literatürün kabul ettiğinden bir yüzyıl daha önce parasallaşmış olduğunu ileri sürmektedir. Ayrıca bu tez, bu parasallaşmadan kaynaklanan sermaye birikiminin büyük ölçüde Osmanlı merkezi hazinesiyle sınırlı kalmış ve mültezimlerin Osmanlı merkezi yönetiminin sıkı bürokratik kontrolü ve uyguladığı yaptırımlar nedeniyle sermaye biriktirme imkânı bulamamış olabileceğini ileri sürmektedir. Devlet ile mültezimler arasındaki bu ilişkiyi anlamak içinse bu tez ayrıca mültezimlerin kimlikleri ve sosyal ağlarının yanı sıra merkezdeki ve yereldeki imparatorluk görevlilerinin rollerini mukâta'a sistemi içerisinde incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the extent of monetization of the Ottoman economy during the fifteenth and early sixteenth centuries. At the core of the research lies the mukâta'a system since it served as the primary mechanism for providing cash flow into the Ottoman treasury and, therefore, it was a key indicator of monetization. The archival data used in the thesis demonstrate that the mukâta'a system, along with tax farming, was empire-wide established and functional in receiving revenue from many production sectors and tax items such as mining, rice plantation, salt marsh, sheep tax, poll tax, market tax, and more during this period. These data also reveal the high amount of precious metals in circulation in the Ottoman market throughout the fifteenth and early sixteenth centuries. Thus, the thesis argues that the Ottoman economy monetized in certain sectors a century earlier than current scholarship suggests. Furthermore, the thesis also argues that the capital accumulation resulting from this monetization might be mainly limited to the Ottoman central treasury, and tax farmers might not be capable of accumulating capital due to the strict bureaucratic control and sanctions imposed by the Ottoman central administration during the fifteenth and early sixteenth centuries. To understand this relationship between the state and tax farmers, the thesis also examines the roles of central and local imperial agents within the mukâta'a system alongside the identities and social networks of the tax farmers.