Investigating Turkish EFL teachers' burnout levels in relation to self-efficacy & resilience levels
Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin tükenmişlik seviyelerinin öz yeterlilik & öz yılmazlık düzeyleri ile ilgisinin araştırılması
- Tez No: 872028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME YALÇIN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Türk İngilizce öğretmenlerinin tükenmişlik seviyelerinin öz yeterlilik ve öz yılmazlık düzeyleri ile ilgisinin araştrılmasını amaçlamaktadır. Ayrıca, çalışma öz yeterlilik ve öz yılmazlık seviyelerinin Türk İngilizce öğretmenlerinin tükenmişlik seviyelerini ne derece yordadığını inceler. Bu çalışmada nitel ve nicel araştırmaları içeren karma desen uygulanmıştır. Nicel veriler, 176 Türk İngilizce öğretmeninin katılımıyla, Çok Boyutlu Öğretmen Öz Yılmazlık Ölçeği, Öğretmen Tükenmişlik Ölçeği ve Öğretmen Öz yeterlilik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Anketlerden toplanan veriler, SPSS 24.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Türk İngilizce öğretmenlerinin tükenmişlik seviyeleri ile öz yeterlilik ve öz yılmazlık düzeyleri arasındaki ilişikiyi ortaya çıkarmak için, Pearson Korelasyon kat sayısı ve çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Nitel veriler yarı yapılandırılmış röportajlar aracılığıyla toplanmıştır. Röportaj katılımcıları Türkiye'de farklı devlet okullarında çalışan 15 İngilizce öğretmeninden oluşmaktadır. Yarı yapılandırılmış röportajlar tümevarımsal kategorilerin olduğu içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları Türk İngilizce öğretmenlerinin tükenmişlik seviyelerinin yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, korelasyon analizi, öğretmenlerin öz yeterlilik ve öz yılmazlık düzeylerinin onların tükenmişlik düzeyinin azalmasına etki ettiğini gösteren negatif ve anlamlı bir ilişki ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate Turkish EFL teachers burnout levels in relation to self-efficacy and resilience levels. The study also examines the extents self-efficacy and resilience levels differentiate in Turkish EFL teachers experiencing burnout. The mixed method research design was conducted. The quantitative data was collected through the employment of the Multidimensional Teachers' Resilience Scale (TRS), Teacher Burnout Scale (TBS), and Teachers' Sense of Efficacy Scale (TSE) with the participation of 176 Turkish EFL teachers. SPSS version 24.0 was used to analyze the data gathered through the questionnaires. Pearson correlation and multiple regression analysis were applied to unearth the relationship between Turkish EFL teachers' burnout, self-efficacy, and resilience. The qualitative data was collected via semi-structured interviews. The interview participants consisted of 15 Turkish EFL teachers who work in different state schools in Turkey. The semi-structured interviews were analyzed through content analysis in which inductive categories were used. The findings of the study showed that Turkish EFL teachers have high levels of burnout. Moreover, the results of the correlation analysis indicated that there is a negative and significant relationship between Turkish EFL teachers' burnout,self-efficacy and resilience levels which illuminates the mitigating effects of self-efficacy and resilience on Turkish EFL teachers burnout.