Neuregulin 1'in bipolar bozuklukla ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of neuregulin 1 with bipolar disorder
- Tez No: 872147
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bipolar bozukluk, manik ve depresif ataklarla karakterize kalıtsal bir psikiyatrik hastalıktır. Etiyolojisinde çevresel ve genetik faktörlerin rol oynadığı bipolar bozuklukta genetik alt yapı henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Yapılan genetik çalışmaların sonuçları bipolar bozukluk ve şizofrenide örtüşen bölgelerin olduğunu göstermektedir. Bu bilgiler ışığında, çalışmalar şizofreniyle ilişkilendirilen genlerin bipolar bozukluk için araştırılmasına yönelmiştir. Bu çalışmada şizofreniyle ilişkilendirilen güçlü genlerden biri olan NRG1 geninin rs10503929 SNP'sinin bipolar bozuklukla ilişkisi araştırıldı. Çalışma, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi' nden elde edilen 15 bipolar bozukluk hastası bireyin kan örnekleriyle gerçekleştirildi. Kan örneklerinden DNA izole edildi ve RT-PCR ile analiz edildi. Çalışmada hasta bireylerin yaş ve cinsiyet özellikleri de ele alındı. Sonuçların istatistiksel açıdan değerlendirilmesi Fisher's Exact test ile yapıldı. NRG1 genotipleri cinsiyet bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermedi ve bulgular rs10503929 SNP'sinin bipolar bozukluğa sebep olup olmadığını söylemek için yetersiz kaldı.
Özet (Çeviri)
Bipolar disorder is an inherited psychiatric disease characterized by manic and depressive episodes. The genetic background of bipolar disorder, in which environmental and genetic factors play a role in its etiology, has not yet been fully elucidated. The results of genetic studies show that there are overlapping regions in bipolar disorder and schizophrenia. In light of this information, studies have focused on investigating genes associated with schizophrenia for bipolar disorder. In this study, the relationship of the rs10503929 SNP of the NRG1 gene, one of the strong genes associated with schizophrenia, with bipolar disorder was investigated. The study was carried out with blood samples of 15 bipolar disorder patients obtained from NPİSTANBUL Brain Hospital. DNA was isolated from blood samples and analyzed by RT-PCR. Age and gender characteristics of the patient individuals were also discussed in the study. Statistical evaluation of the results was done with Fisher's Exact test. NRG1 genotypes did not show a statistically significant difference in terms of gender, and the findings were insufficient to say whether the rs10503929 SNP causes bipolar disorder.