Retinopati muayenesi sırasında dinletilen farklı müziklerin prematüre bebeklerin ağrı ve konfor düzeyine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of different music played during retinopathy examination on pain and comfort level of premature infants : A randomized controlled trial
- Tez No: 872148
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma ROP muayenesi sırasında dinletilen farklı müziklerin prematüre bebeklerin ağrı, konfor ve fizyolojik parametreler üzerine etkisini belirlemek amacıyla prospektif randomize kontrollü çalışma olarak yapıldı. Çalışma Konya'da bulunan bir Şehir Hastanesi'nin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Ocak 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında yürütüldü. Örneklem seçiminde tabakalı randomizasyon yöntemi kullanılmış olup müdahale 1 (yağmur çubuğu grubu n:25), müdahale 2 (beyaz gürültü grubu n:25), kontrol (n:25) olmak üzere toplam 75 prematüre bebek çalışmaya dâhil edildi. Müdahale grubundaki prematüre bebeklere ROP muayenesinden 3 dakika öncesinde, muayene sırasında ve muayeneden 3 dk sonrasında yağmur çubuğu ve The happiest baby müziklerinden beyaz gürültü dinletildi. Kontrol grubundaki bebeklere ise rutin muayene ve hemşirelik bakımı uygulandı. Tüm gruplarda ROP muayene işlemi video kaydına alınarak görüntüler araştırmacı ve birbirine kör iki gözlemci olmak üzere toplam üç kişi tarafından incelendi. Muayene öncesi, sırası ve sonrasında alınan video kayıtlarının 1. Dakikasında prematüre bebeklerin ağrı ve konfor değerlendirmeleri yapıldı. Veriler Bebek Bilgi Formu, Hasta Takip Formu, Yenidoğan Ağrı Ajitasyon ve Sedasyon Ölçeği, Prematüre Bebek Konfor Ölçeği ile toplandı. Verilerin analizinde hastalara ait sayısal tanımlayıcı özelliklerin gruplar arası karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem t Test, kategorik tanımlayıcı özelliklerin gruplar arası karşılaştırılmasında ise ki-kare testlerinden (Pearson kikare/Fisher exact test) yararlanıldı. Değerlendiriciler arası uyum Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı (ICC) ile incelenirken üç ölçüm zamanı arasında karşılaştırmalar Tekrarlı Ölçümlerde ANOVA analizi ile yapıldı. Gruplarda değişkenlerin izlem zamanlarına göre karşılaştırılmasında karışık düzen varyans analizi (ANOVA) kullanıldı. Analizlerde ana etkilerin karşılaştırılmasında Bonferroni düzeltmesi uygulandı p0,05). Prematüre bebeklerin muayenede önceki 1. dakikada muayene sırasında 1. dakikada ve muayene sonrası 1 dakikadaki ölçüm zamanlarında yağmur çubuğu grubunda NPASS ortalamaları beyaz gürültü ve kontrol gruplarından istatistiksel olarak düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a prospective randomized controlled trial to determine the effect of different music played during ROP examination on the pain, comfort, and physiological parameters of premature infants. The study was conducted in the Neonatal Intensive Care Unit of a City Hospital in Konya between January 2023 and June 2024. A stratified randomization method was used for sample selection, and a total of 75 premature infants were included in the study: intervention 1 (rain stick group, n=25), intervention 2 (white noise group, n=25), and control group (n=25). For the intervention groups, rain stick sounds and white noise from The Happiest Baby music were played 3 minutes before, during, and 3 minutes after the ROP examination. The control group underwent routine examination and nursing care. The ROP examination procedure was videotaped for all groups, and the recordings were analyzed by three individuals, including the researcher and two observers who were blinded to each other's assessments. Pain and comfort assessments of the premature infants were made at the 1st minute of the video recordings taken before, during, and after the examination. Data were collected using the Infant Information Form, Patient Follow-up Form, Neonatal Pain Agitation and Sedation Scale (NPASS), and Premature Infant Comfort Scale. For data analysis, the Independent Sample t-test was used to compare the numerical descriptive characteristics between groups, and chi-square tests (Pearson chi-square/Fisher's exact test) were used to compare categorical descriptive characteristics between groups. Inter-rater agreement was analyzed using the Intraclass Correlation Coefficient (ICC), and comparisons across the three measurement times were made using Repeated Measures ANOVA. Mixed-design ANOVA was used to compare variables across follow-up times within groups. Bonferroni correction was applied for multiple comparisons, and p0.05). The NPASS averages of premature infants in the rain stick group were statistically lower than those in the white noise and control groups at the 1st minute before the examination, 1st minute during the examination, and 1st minute after the examination.