Yiyecek deneyimi, destinasyon yiyecek imajı, elektronik ağızdan ağıza iletişim ve tekrar ziyaret niyeti arasındaki ilişkiler: Gaziantep üzerine bir araştırma
The relationships between food experience, destination food image, electronic word of mouth and revisit intention: A study on Ggaziantep
- Tez No: 872146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÜNEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüzde yiyecek üretimi, sunumu ve tüketimi turizm faaliyetlerinin önemli bir parçasıdır. Yiyecek, destinasyon imajının bir bileşenidir ve hem turist motivasyonlarında hem seçimlerinde etkili olmaktadır. Bir destinasyonda yaşanacak yiyecek deneyimi o bölgeyi ziyaret eden turistler için önemli bir çekim unsuru olabilmektedir ve bu durum destinasyonun tekrar ziyaret edilmesi ya da elektronik ağızdan ağıza iletişimle yaşanılan deneyimimin paylaşılması ile sonuçlanabilmektedir. Bu araştırmada, yiyecek deneyimi, destinasyon yiyecek imajı, elektronik ağızdan ağıza iletişim ve tekrar ziyaret niyeti arasındaki ilişkiler ele alınmaktadır. Bu amaçla, Gaziantep'i ziyaret sürecinde yiyecek deneyimine sahip olmuş ve sosyal medya kullanan üç yüz doksan beş turistin; demografik özellikleri, yiyecek deneyimleri, destinasyon yiyecek imajı algıları, elektronik ağızdan ağıza iletişim eğilimleri ve tekrar ziyaret niyetleri, anket formu kullanılarak, nicel araştırma yöntemlerinden faydalanılarak analiz yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; yiyecek deneyiminin, destinasyon yiyecek imajı üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkiye sahip olduğu, destinasyon yiyecek imajının ise elektronik ağızdan ağıza iletişim eğilimi ve tekrar ziyaret niyeti üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, yiyecek deneyiminin hem elektronik ağızdan ağıza iletişim hem de tekrar ziyaret niyeti üzerindeki etkisinde, destinasyon yiyecek imajının aracılık etkisi olduğu belirlenmiştir. Sonuçların, ilgili alanyazına olduğu kadar, uygulamada yiyecek içecek sektöründe faaliyet gösteren işletmelere de katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, food production and consumption are very important as part of tourism. Food creates an image factor for a destination and is effective in both motivations and choices of tourists. The food experience at a destination is an element of attraction for tourists visiting that region, and this is effective in revisiting the destination or sharing the experience through electronic word of mouth communication. In this research, the relationship between food experience, destination food image, electronic word of mouth communication and revisit intentionwere discussed. For this purpose, 395 tourists using social media who had food experience during their visit to Gaziantep; Demographic characteristics, food experiences, destination food image perceptions, electronic word-of-mouth communication and revisit intentions were analyzed using a survey form and quantitative research methods. According to the findings; It has been determined that food experience has a positive significant effect on destination food image, and destination food image has a positive and significant effect on electronic word of mouth communication and revisit intention. Additionally, it was determined that destination food image had a mediating effect on both electronic word-of-mouth communication and revisit intention effect of food experience.It is expected that the results will contribute to the relevant literature as well as to businesses operating in the food and beverage industry.