Ebelik bölümü öğrencilerinin infertilite tedavisi ile geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına yönelik bilgi, tutum ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of midwifery department students' knowledge, attitudes and factors affecting infertility treatment and traditional and complementary medicine practices
  1. Tez No: 872189
  2. Yazar: EZGİ TUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN YEDİEL ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma ebelik bölümü öğrencilerinin infertilite tedavisi ile geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına yönelik bilgi, tutum ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcıdır. Araştırma 10.04.2023-22.05.2023 tarihleri arasında Kafkas Üniversitesi'nde eğitim gören 206 ebelik bölümü öğrencisiyle yapılmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında“Demografik Bilgi Formu”,“Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Tutum Ölçeği”ve“İnfertiliteye Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin istatistik analizinde SPSS for Windows 22 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzdelikler, sayılar, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmalar, tanımlayıcı istatistiksel ölçütlerin yanı sıra ölçek puanının değişkenlerle karşılaştırılmasında Kruskal Wallis, t testi ve Ki-Kare, kullanılmıştır. Değişkenlerin homojen dağılma durumu Shapiro Wilk's ile analiz edilmiştir. Değişkenlerin homojen dağılmaması nedeniyle Mann Whitney U testi, değişkenlerin homojen dağılması durumunda t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the knowledge, attitudes and factors affecting midwifery students towards infertility treatment and traditional and complementary medicine practices. The research is descriptive. The study was conducted with 206 midwifery students studying at Kafkas University between 10.04.2023-22.05.2023. 'Demographic Information Form', 'Traditional and Complementary Medicine Practices Attitude Scale' and 'Attitude Scale towards Infertility' were used to collect the data. SPSS for Windows 22 package programme was used for data analysis. In the analysis of the data, percentages, numbers, minimum and maximum values, mean and standard deviations, descriptive statistical measures, as well as Kruskal Wallis, t test and Chi-Square were used to compare the scale score with the variables. The homogeneous distribution of the variables was analysed with Shapiro Wilk's test. Mann Whitney U test was used because the variables were not homogeneously distributed, and t test was used if the variables were homogeneously distributed.