Evaluation of international and regional mechanisms for the protection of human rights 'a case study of Palesti̇ne'
İnsan haklarının korunmasına yönelik uluslararası ve bölgesel mekanizmaların değerlendirilmesi 'Filistin örneği'
- Tez No: 872246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışmada, araştırmacı farklı biçimler ve türler aracılığıyla uluslararası ve bölgesel korumayı incelemektedir. Bu çalışmanın amacı, uluslararası hukuk tarafından savunmasız ve baskı altındaki halklar için sunulan uluslararası ve bölgesel korumanın temel mekanizmalarını vurgulamaktır. Ayrıca uluslararası hukuk altında uluslararası korumanın meşruiyetini haklı çıkarmak için hukuki temeli oluşturmayı amaçlamaktadır. Ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Genel Kurul'un soykırım ve savaş suçları gibi suçlarla karşı karşıya kalan baskı altındaki halklara uluslararası koruma sağlama rollerini incelemektedir. Çalışma, insan haklarını korumak için kurulan uluslararası ve bölgesel mekanizmaları değerlendirmekte ve İsrail makamlarının elinden çekilen Filistin halkının maruz kaldığı ihlaller ışığında bu çabaları değerlendirmektedir. Ayrıca uluslararası korumanın Filistin halkına işgal altındaki Filistin topraklarında nasıl sunulabileceği ana yolları ve böyle bir korumayı engelleyen başlıca engelleri ve bunların üstesinden gelme stratejilerini tartışmaktadır. Ek olarak, bu çalışma, Filistin halkına uluslararası koruma sağlama üzerinde etkisi olan siyasi etkileri aydınlatmaktadır. Birçok BM kararını etkileyen siyasi engellerin etkisini kabul etmektedir. Çalışma ayrıca, Aralık 1988'de yayımlanan Genel Kurul Kararı 131/43'e atıfta bulunmaktadır, bu karar acil durumlarda insanî yardım kavramını tanımlamış ve gerekliliğini belirtmiştir. Genel Kurul, Filistin meselesi bağlamında insanî yardımın bir türü olarak ele alınan bir konuyu inceleyen bu çalışma içindeki bir konuyu vurgulamıştır. Bu çalışmayı yürütmek için araştırmacı analitik bir yaklaşım ve durum çalışması yaklaşımı kullanmıştır. Bu, uluslararası koruma konusunda ilgili hukuki metinleri ve uluslararası mekanizmaları analiz etmeyi ve bunları Filistin meselesi üzerine uygulamayı içerir. Çalışma, bu mekanizmaların uzun yıllara yayılan Filistin-İsrail çatışmasını ele alırken elde ettiği ilerlemeleri veya gerilemeleri değerlendirmektedir. Sonuç olarak, araştırmacı, Filistin Yönetimi ve hükümetinin, İsrail liderlerini Uluslararası Ceza Mahkemesi ve uluslararası mahkemeler önünde yargılamak için hukuki bir planı benimsemek suretiyle İsrail'in ihlalleri ile mücadelede hukuki yönün harekete geçmesi gerekliliği de dahil olmak üzere bir dizi öneride bulunmaktadır. Çalışma, Filistin Yönetimi içindeki eksiklikleri ele almanın önemini vurgulamakta ve İsrail'i uluslararası insancıl hukuk kurallarına saygı göstermeye zorlamak için Dördüncü Cenevre Sözleşmelerine taraf yüklenen tarafların bir konferansını toplama çağrısını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the researcher examines international and regional protection through various forms and types. The aim of this study is to highlight the key mechanisms of international and regional protection provided by international law for vulnerable and oppressed peoples. It also aims to establish the legal basis for justifying the legitimacy of international protection under international law. Furthermore, it explores the roles of the UN's Security Council and the General Assembly in providing international protection for oppressed peoples facing crimes such as genocide and war crimes. The study evaluates international and regional mechanisms established to protect human rights and assesses these efforts in light of the violations suffered by the Palestinian people at the hands of Israeli authorities. It also discusses the main avenues through which international protection can be provided to the Palestinian people in the occupied Palestinian territories, along with the major obstacles hindering such protection and strategies to overcome them. Additionally, this study sheds light on the political influences affecting the provision of international protection to the Palestinian people. It acknowledges the impact of political obstacles on numerous UN resolutions aimed at providing international protection to the Palestinian people. The study also references General Assembly Resolution 131/43, issued in December 1988, which defined the concept of humanitarian assistance and its necessity during emergencies. The General Assembly emphasized the importance of providing humanitarian aid as a form of international protection, a topic explored within the study in the context of humanitarian assistance in the Palestinian case. To conduct this study, the researcher utilized an analytical and case study approach. This involved analyzing legal texts and international mechanisms relevant to the topic of international protection and applying them to the Palestinian case. The study evaluates the progress or setbacks achieved by these mechanisms in addressing the protracted Palestinian-Israeli conflict spanning decades. In conclusion, the researcher offers several recommendations, including the imperative need to activate the legal aspect in confronting Israeli violations through the Palestinian Authority and government adopting a legal plan for prosecuting Israeli leaders before the International Criminal Court and international tribunals. The study also underscores the importance of addressing shortcomings within the Palestinian Authority and emphasizes the call for convening a conference of High Contracting Parties to the Fourth Geneva Conventions to compel Israel to respect the rules of international humanitarian law.