Developing a graphical comprehension test in mathematics
Matematikte grafik anlama testi geliştirme
- Tez No: 872248
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE UBUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Amerikan Eğitim Araştırmaları Derneği (AERA ve diğerleri, 2014) tarafından oluşturulan Eğitimsel ve Psikolojik Test Standartlarını takip ederek, 10. sınıf öğrencilerinin grafik anlama becerilerini ölçmek için Curcio'nun (1987) üç grafik anlama düzeyine göre bir test geliştirmeyi ve ardından test içeriğine ve iç yapısına dayalı olarak testin geçerlilik kanıtını sağlamayı amaçlamaktadır. Uzman değerlendirmesi ve gelişimsel saha testi test içeriğine dayalı kanıtlar için dikkate alınmıştır. Test Ankara'da 330 10. sınıf öğrencisine uygulanmıştır. İç yapıya dayalı geçerlilik kanıtlarını sağlamak amacıyla verilerin analizinde Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) kullanılmıştır. Güvenilirliği değerlendirmek için McDonald omega katsayısı hesaplanmıştır. Testin veriler arası okuma seviyesinde tek adımlı hesaplama, veriler arası okuma seviyesinde çok adımlı hesaplama, veri okuma seviyesinde açık veri çıkarma, veri ötesi okuma seviyesinde kısmi eğilime dayalı ekstrapolasyon, veri okuma seviyesinde örtülü veri çıkarma ve veri ötesi okuma seviyesinde bütünsel eğilime dayalı ekstrapolasyon olarak adlandırılan altı faktörü vardır ve testin güvenilirlik katsayısı 0,90'dır. Nihai test 33 doğru-yanlış seçeneğine sahiptir ve iç yapıya dayalı olarak yeterli geçerlilik kanıtına ek olarak yüksek güvenilirlik göstermiştir. Bu durum testten alınan puanların geçerli ve güvenilir olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla bu test öğrencilerin grafik anlama becerilerini değerlendirmede ve yorumlamada kullanıma uygundur.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a test according to Curcio's (1987) three graph comprehension levels to assess 10th grade students' graph comprehension abilities by following Standards for Educational and Psychological Testing established by the American Educational Research Association (AERA et al., 2014) and then provide the validity evidence for the test based on test content and internal structure. Expert evaluation and developmental field testing were considered to provide evidence for the test content. The test was administered to 330 10th grade students in Ankara. Exploratory Factor Analysis (EFA) was used to analyze the data in order to provide the validity evidence based on internal structure. The McDonald's omega coefficient was calculated to assess reliability. The test (GCT) has six factors, named as one-step calculation at read between the data level, multi-step calculation at read between the data level, explicit data extraction at read the data level, extrapolation based on partial trend at read beyond the data level, implicit data extraction at read the data level, extrapolation based on holistic trend at read beyond the data level, and the reliability coefficient of the test was .90. The final test had 33 true-false items and demonstrated high reliability in addition to validity evidence based on the internal structure. This shows that the test scores are valid and reliable. As a result, this test is appropriate for use in assessing and interpreting students' graph comprehension abilities.