Investigating the item nonresponse and unreporting in a panel survey by adding a sensitivity dimension
Panel bir araştırmada madde cevapsızlığı ve raporlamama durumunun hassasiyet boyutu eklenerek incelenmesi
  1. Tez No: 872250
  2. Yazar: EBRU ÖZYİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Sosyoloji, İstatistik, Demography, Sociology, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Araştırma Yöntemleri Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Madde cevapsızlığı ve raporlamama yanlılıklara yol açan, tahminlerin kesinliğini azaltan ve verilerden çıkarılan sonuçların geçerliliğini gölgeleyen önemli zorluklardır. Bu zorlukların araştırma tasarımı, veri toplama modları, duyarlılık ve duygusal yük ile ilişkilendirilerek ele alınması, sosyal araştırma metodolojisi alanında çözülmesi gereken önemli bir araştırma sorunu olmaya devam etmektedir. Bu tezin temel amacı, bir panel araştırmada veri toplama modunun farklı hassasiyet seviyelerinde ve duygu türlerinde madde yanıtsızlığı ve raporlamama üzerindeki etkisini araştırmaktır. Alt amaçlar ise veri toplama modunun madde yanıtsızlığı ve raporlamama üzerindeki etkisini görüşmenin diğer özelliklerine ve cevaplayıcıların bazı sosyodemografik özelliklerine göre incelemektir. Bu amaçlara ulaşmak için, Ulusal Suç Mağduriyeti Araştırması 2022'nin (NCVS 2022) bireysel veri seti ve Uzman Görüşü Anketinden elde edilen veriler, betimsel analizler ve lojistik regresyon modelleri aracılığıyla analiz edilmiştir. Sonuçlar, veri toplama modunun gün, mevsim ve kıdem değişkenlerinin yanı sıra yaş, eğitim seviyesi ve çalışma durumu ile anlamlı etkileşimlere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak, bu ilişkiler soruların hassasiyet düzeyine ve baskın duyguya göre farklılık göstermektedir. Bu çalışmanın bulguları, sosyal araştırmalarda, özellikle soru hassasiyeti ve duygusal yük bağlamında, görüşme modunun, diğer görüşme özelliklerinin, cevaplayıcı özelliklerinin ve bu faktörler arasındaki karmaşık etkileşimin yanı sıra cevapsızlık ve ölçüm hataları arasındaki dengenin önemine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Item nonresponse and unreporting are significant challenges leading to biases, reducing the precision of estimates, and compromising the validity of inferences drawn from the data. Addressing these challenges with the relationship to research design (panel survey), the data collection modes (face-to-face vs. telephone), and sensitivity and emotional burden remains an important research problem to be solved in the field of survey methodology. The main objective of the current thesis is to investigate the effect of data collection mode on the item nonresponse and unreporting at different sensitivity levels and emotion types in a panel survey. The sub-objectives are to examine the impact of the data collection mode on the item nonresponse and unreporting according to other interview characteristics as well as respondents' some sociodemographic attributes. To reach these objectives, the individual data set of the National Crime Victimization Survey 2022 (the NCVS 2022) and the data obtained from the Expert Opinion Survey were analyzed through descriptive analyses and logistic regression models. The results reveal that the mode of data collection has significant interactions with day, season, and tenure variables as well as age, education level and employment status. However, the associations differ according to the sensitivity level and the dominant emotion of the questions. The findings of this study shed light on the importance of the mode of interview, other interview characteristics, respondent traits, and the complex interplay between these factors as well as the tradeoff between the nonresponse and measurement errors in social survey research, particularly in the context of question sensitivity and emotional burden.