Majör Depresif Bozukluğu Olan Hastalarda Duygu Düzenleme Güçlüğünün Sosyal Uyum ve Yaşam Doyumuna Etkisi
The effect of difficulty in emotion regulation on social adjustment and life satisfaction in patients with major depressive disorder
- Tez No: 872255
- Danışmanlar: PROF. DR. DÖNDÜ ÇUHADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma depresyon tanısı almış olan hastalarda duygu düzenleme güçlüğünün sosyal uyum ve yaşam doyumuna etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın örnekleminin bir hastanede majör depresif bozukluk tanısı ile tedavi edilen 146 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri 31 Ekim 2022- 4 Ağustos 2023, Kişisel Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Formu (DDGÖ-16), Sosyal Uyum Kendini Değerlendirme Ölçeği (SUKDÖ) ve Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Veriler, etik kurul izni, kurum izni ve katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alındıktan sonra bireyler ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22.0 istatistik programında, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Hastaların“duygu düzenleme güçlüğü toplam”puan ortalaması 53,57±12,3,“yaşam doyumu ölçeği”puan ortalaması 8,48±3,5,“sosyal uyum kendini değerlendirme ölçeği”ortalaması 24,46±8,3 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and relationship-seeking study in order to determine the effect of emotion regulation difficulty in social cohesion and life satisfaction in patients diagnosed with depression. The sample of the study consisted of 146 patients treated with the diagnosis of major depressive disorder in a hospital. Data of the study 31 October 2022- 4 August 2023, Personal Information Form, Difficulties in Emotion Regulation Scale-Short Form (DERS-16), Social Adaptation Self-Assessment Scale (SASS) and Satisfaction With Life Scale (SWLS). The data were collected with face -to -face with individuals after the ethics committee permission, institution permit and informed consent was received from the participants. The data obtained in the study were evaluated in the SPSS 22.0 statistical program with independent groups T-test, one-way analysis of variance, pearson correlation and regression analyzes. The average of“emotion regulation difficulty”score of the patients was 53,57 ± 12.3, the average of“Life Satisfaction Scale”score is 8.48 ± 3.5, and the average of“Social Adaptation Self -Assessment Scale”was determined as 24.46 ± 8.3.