Glokomda prostaglandin tedavisinin oküler yüzeye etkisi ön segment sd-oct çalışması
Effect of prostaglandin treatment on ocular surface in glaucoma anterior segment sd-oct study
  1. Tez No: 872266
  2. Yazar: İRFAN BOTAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE TÜRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı glokom tedavisinde kullanılan Latanoprost %0,005 ve Latanoprost Timolol Fiks Kombinasyonu (LTFK)'nun oküler yüzey epiteli ve santral korneal kalınlık üzerine etkisini araştırmaktır. METHOD: Üç grupta toplam 114 hastanın 219 gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara iridokorneal açı incelemesini de içeren tam oftalmolojik muayene yapıldı. Ön segment SD-OKT görüntülerinde tüm hastaların santral korneal kalınlık (SKK), kornea epitelyum kalınlığı (KEK) ve konjonktiva epitelyum kalınlığı (KoEK) ölçümleri yapıldı. BULGULAR: Kontrol grubunda ortalama SKK, KEK ve KoEK değerleri sırasıyla 533,47±34,24 µm, 38,45±3,74 µm ve 39,56±6,07µm olarak saptandı. Üç grubun ortalama SKK değerleri birbirleri ile kıyaslandığında anlamlı farklılık olmadığı görüldü (p=0.158). SKK'nın Latanoprost grubu ve kontrol grubunda 60 yaşından sonra anlamlı düzeyde azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of our study was to compare the central corneal thickness and the thickness of ocular surface epithelium in three groups of patiens using Spectral-Domain optical coherence tomography (SD-OCT) in Latanoprost %0,005 and Latanoprost Timolol Maleat %0,05 fix combination users. METHOD: A total of 219 eyes of 114 subjects were enrolled in three groups; Latanoprost group, Latanoprost-Timolol fix combination (LTFC) group and control group. All patients underwent standart ophtalmic examination including iridocorneal angle examination with Goldmann three – mirror contact lens. The thickness of the central cornea (CC), corneal epithelium (CE) and bulber conjunctival epithelium (BCE) were measured using SD-OCT. RESULTS: The mean thicknesses of the CC, CE and BCE of the control group were 533,47±34,24 µm , 38,45±3,74 µm, 39,56±6,07 µm , respectively. The mean thickness of the CC not significantly different between the three groups ( Latanoprost group, LTFC group and control group) (p=0,158). CC thicknesses were significantly decreased after 60 years of age in Latanoprost group and control group.