Sürdürülebilir tedarik zincirlerinin performans değerlendirmesi: Gıda sektörü uygulaması
Performance evaluation of sustainable supply chains: Food industry application
- Tez No: 872267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİYE TÜMENBATUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, İşletme, Engineering Sciences, Environmental Engineering, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde artan rekabet, küreselleşen ekonomi ve iklim değişikliği nedeniyle tedarik zinciri içerisinde sürdürülebilirlik önem kazanmaya başlamıştır. Bu çerçevede sürdürülebilirliğin tedarik zinciri üzerindeki etkisinin ölçülebilir hale getirilmesi işletmelerin önemli avantajlar elde etmesini sağlayacaktır. Özellikle Avrupa ülkelerine yapılacak ihracatta sürdürülebilirlik indikatörlerini ölçme ve raporlama imkanına sahip olmak, işletmeleri bir adım öne çıkaracaktır. Bu amaçla tedarik zincirinin performansının ölçümünü sağlayan Anahtar Performans göstergeleri (KPI – Key Performance Incidator) üzerinde sürdürülebilirliğin etkisi değerlendirilmiş ve bunun sonucunda KPI seti içerisinde kullanılmak üzere sürdürülebilirlik indikatörleri belirlenmiştir. Çalışmada SCOR Digital ve Alman Tedarik Zinciri Yasası referans alınmıştır. Ek olarak bu indikatörlerin farklı işletme ve sektörlerde karşılaştırılmasını sağlayan bir endeks de oluşturulmuştur. Böylelikle işletmelerin, sürdürülebilirlik performanslarını ölçme, raporlama ve ihtiyaç halinde karşılaştırma imkanına kavuşmaları hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to increasing competition, globalizing economy and climate change, sustainability has started to gain importance in the supply chain. In this context, measuring the sustainability impact on the supply chain will enable businesses to gain significant advantages. Having the ability to measure and report sustainability indicators, especially when exporting to European countries, will take businesses one step ahead. For this purpose, the impact of sustainability on Key Performance Indicators (KPIs) which measure the performance of the supply chain was evaluated, and as a result, sustainability indicators were determined to be used within the KPI set. SCOR Digital and the German Supply Chain Act were referenced in the study. In addition, an index has been created that allows these indicators to be compared in different businesses and sectors. By this way, it is aimed for businesses to have the opportunity to measure, report and compare their sustainability performances if necessary.