Prostaglandin analoglarının etkinliği, yan etkileri ve makula kalınlığı üzerindeki etkileri
Efficacy, side effects and macular thickness changes associated with prostaglandin analogs
  1. Tez No: 777458
  2. Yazar: YASEMİN ÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NURİ ELÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, prostaglandin analoglarının göz içi basıncını düşürmedeki etkinlikleri, makula kalınlığı üzerindeki etkileri ve yan etkileri incelendi. MATERYAL-METOD: Çalışmaya glokom veya oküler hipertansiyon tanısı konulmuş, latanoprost kullanan 15 hastanın 30 gözü, travoprost kullanan 14 hastanın 28 gözü ve bimatoprost kullanan 10 hastanın 20 gözü dahil edildi. Tüm hastaların tedavi başlangıcında ve tedavinin 6. ayında makula kalınlığı, BUT ve Schirmer 1 ölçümleri yapıldı, ilaca bağlı yan etkiler kaydedildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastaların %56,4'ü kadın, %43,6'sı erkek, yaş ortalamaları 54,08 idi. 3 ilaç arasında GİB düşürücü etkinlik açısından aralarında anlamlı bir fark saptanmadı. Bimatoprost ve latanoprost grubunda başlangıca göre 6. ay ortalama BUT değerlerinde anlamlı bir düşüş saptanırken (p0,05). Travoprost grubundaki gözlerin ortalama Central Subfield Thickness değerlerinde meydana gelen artış istatistiksel olarak anlamlı değil iken (p>0,05); latanoprost ve bimatoprost grubundaki artış anlamlıydı (p0,05). Başlangıç Average Thickness değerinde meydana gelen artış latanoprost grubunda istatistiksel olarak anlamlı iken (p0,05). SONUÇ: Bu çalışmada glokom tedavisinde kullanılan ve prostaglandin analoğu olan her 3 ilacın da benzer etkinliği olduğu ve bir takım oküler yan etkilerinin olduğu izlenmiştir. Prostaglandin analoglarının KMÖ açısından risk taşımayan hastalarda bile makula kalınlığında minimal artışa neden olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Side effects, intraocular pressure lowering efficacy and change of macular thickness with prostaglandin analog therapy have been studied in this study. MATERIALS-METHODS: 30 eyes of 15 patients using latanoprost, 28 eyes of 14 patients using travoprost and 20 eyes of 10 patients using bimatoprost with diagnosis of glaucoma or ocular hypertension are included in this study. BUT, Schirmer 1 test and macular thickness measurement were before the treatment and at the 6th month of treatment. Side effects attributable to the drugs are recorded RESULTS: 56,4% of patients included in the study was female and 43,6% was male. The mean age of the patiens was 54,08 years. No difference was found between the groups in the intraocular lowering efficacy. In the bimatoprost and latanoprost group, 6th month mean BUT measurement was significantly lower than that of the begining of the drug (p0,05). The central subfield thickness measurements showed slight increase which was statistically significant in the latanoprost and bimatoprost group (p0,05).