Hazır beyan sistemi kullanımı ve sistemde görülen aksaklıklara yönelik çözüm önerileri
Usage of the ready declaration system and solution recommendations for defects in the system
  1. Tez No: 872282
  2. Yazar: KADİR GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hazır beyan sistemi; T.C. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hayata geçirilmiş, vergi mükelleflerinin yükümlülüklerini dijital ortamlarda yerine getirebilmelerine olanak sağlayan elektronik bir yazılımdır. Günümüzde yaşanan teknolojik gelişimler sayesinde, hayatın her alanında olduğu gibi resmi işlemlerin takibinde de geleneksel yaklaşımlar yerlerini elektronik sistemlere dolayısı ile e-belge olarak tanımlayabileceğimiz sistemlere devretmektedir. Bu süreçlerin bir getirisi olarak Gelir İdaresi Başkanlığı da vergi beyanname süreçlerini mükellefleri adına daha hızlı, kolay ulaşılabilir ve güvenli dijital ortamlara taşıyarak, internet üzerinden ulaşılacak şekilde hayata geçirdiği hazır beyan sistemi ile özellikle zaman açısından büyük avantajlar sağlamıştır. Gelir İdaresinin mükelleflere faydalanabilmesi için elektronik alt yapıları güçlendirmesi mükellef memnuniyetini artırıcı yönde etkisi olmuştur. İşlemlerin teknolojik ortamda sağlıklı ve güvenilir bir şekilde oluşturulmasının Gelir İdaresi tarafından kolaylaştırılması mükellefleri beyan vermeye teşvik etmiştir. Beyana tabi gelirler ile ilgili tüm verileri gerek nüfus idaresi T.C. kimlik sistemi kanalıyla gerekse bankalar, tapu daireleri, elektrik, doğalgaz, su firmaları hatta sosyal güvenlik kurumu gibi kuruluşlardan alarak bir araya getiren sistem; bu bilgiler kapsamında mükellef adına oluşturduğu beyannameyi elektronik ortama işlemekte ve onaya sunmaktadır. Vergi mükellefinin gerekli kontrol ve düzenlemeleri yapabilmesine olanak sağlayan sistem son onay sonrası nihai tahakkuk belgesini oluşturarak, ödeme yapılması için dijital sisteme yüklemektedir. Hazır beyan sistemi kullanım zorunluluğu olan bir sistem değildir. Ancak gerek zaman gerek hız ve kullanım kolaylığı açısından kullanıcısına büyük avantajlar sağlamakta ayrıca ülke çıkarları açısından da vergi sisteminin bir otomasyon sistemi üzerinden modern ve teknolojik yöntemlerle takibine olanak sunmaktadır. Bu uygulama sonucu beyanname sayısı ve vergi tahsilatı artmıştır.
Özet (Çeviri)
Ready declaration system; T.R. It is an electronic software that has been implemented by the Revenue Administration and allows taxpayers to fulfill their obligations in digital environments. Thanks to the technological developments experienced today, traditional approaches in the follow-up of official transactions, as in all areas of life, are replaced by electronic systems that we can define as e-documents. As a result of these processes, the Revenue Administration has also provided great advantages, especially in terms of time, with the ready-made declaration system that it has implemented in a way that can be accessed over the internet by transferring the tax declaration transactions to the electronic environment. to create faster, easily accessible and secure digital environments on behalf of taxpayers. It is important for the tax administration to carry the services it offers to the electronic environment in terms of ensuring taxpayer satisfaction and voluntary compliance. The use of technological opportunities in taxation processes provides tax security by directing the behavior of taxpayers. The system that brings together all the data related to the incomes subject to declaration, both through the Turkish population registration system and from institutions such as banks, land registry offices, electricity, natural gas, water companies and even the social security institution; Within the scope of this information, it processes the declaration it has created on behalf of the taxpayer in the electronic environment and submits it for approval. The system, which allows the taxpayer to make the necessary controls and regulations, creates the final accrual document after the final approval and uploads it to the digital system for payment. The ready declaration system is not a mandatory system. However, it provides great advantages to its users in terms of time, speed and ease of use, and also allows the tax system to be followed through an automation system with modern and technological methods in terms of country interests. As a result of this practice, the number of declarations and tax collection increased.