İlkokula zamanında başlamış ve geç başlamış otizm spektrum bozukluğu olan çocukların proprioseptif ve vestibüler duyularının gelişiminin incelenmesi
Examination of the development of proprioceptive anda vestibuler senses in children diagnosed with autism spectrum disorder who started primary school on time an late
  1. Tez No: 872281
  2. Yazar: ZEYNEP TUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFA HEYBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çevresel uyaranlara doğrudan maruz kalan çocuklar sosyal bütünleşme ve fonksiyonel davranışlarda avantaj ve dezavantajlar yaşayabilmektedir. Olumlu çevresel uyaranlardan biri olan okul ortamı, sosyal ilişkileri düzenlemekte birlikte yaşama alışkanlıkları kazandırmakta ve uyumu arttırmaktadır. Tipik gelişim gösteren çocuklarda olduğu gibi otizm spektrum bozukluğuna sahip çocuklar da okulun faydalarından olumlu anlamda etkilenirler. Bu çalışmanın amacı, ilkokula zamanında ve geç başlamış otizm spektrum bozukluğu tanılı çocukların proprioseptif ve vestibüler duyularının gelişiminin incelenmesidir. Çalışma kapsamında okula zamanında ve geç başlayan 25'er kişiden oluşan 6 yaş ve 7 yaş grubu öğrenciler araştırmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri kaydedildikten sonra Dunn Duyu Profili ve BOT-2 uygulanmıştır. Katılımcıların duyu profili ve BOT-2 ortalamaları tespit edilmiş, okula geç başlayan otizmli çocuklarda anlamlı olumlu farklılıklar saptanmıştır. Çalışmada sosyodemografik özellikleri ile farklılaşan bir alt puanının olmadığı belirlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Children who are directly exposed to environmental stimuli may experience advantages and disadvantages in social integration and functional behavior. The school environment, which is one of the positive environmental stimuli, regulates social relations, provides habits of living together and increases harmony. As with typically developing children, children with autism spectrum disorder are also positively affected by the benefits of school. The aim of this study is to examine the development of proprioceptive and vestibular senses of children diagnosed with autism spectrum disorder who started primary school on time and late. Within the scope of the study, 25 students aged 6 and 7, each of whom started school on time or late, were included in the study. The sociodemographic characteristics of the participants were examined and Dunn Sensory Profile and BOT-2 were applied. The sensory profile and BOT-2 averages of the participants were determined, and significant positive differences were detected in children with autism who started school late. It was determined in the study that there was no subscore that differed by sociodemographic characteristics (p>0.05).